swereg

Svensk Persiennindustri PP Aktiebolag

556452-2000Aktiebolagreg. 1992

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Malmö, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

8 570 tkr

−12 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−572 tkr

−80 % mot föregående år

Soliditet

76 %

+8,9 p.e. mot föregående år

Anställda

3

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Östra Hindbyvägen 8, 213 74 Malmö

Postadress

Östra Hindbyvägen 8, 213 74 Malmö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av persienner, markiser och gardiner ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202012 573 tkr1 023 tkr–
202113 102 tkr1 260 tkr–
202213 525 tkr1 479 tkr3 199 tkr
20239 824 tkr−108 tkr2 577 tkr
20249 771 tkr−318 tkr2 558 tkr
20258 570 tkr−572 tkr2 556 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,2 % – branschmedian 54,4 %

Vinstmarginal −6,7 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt −12,3 % – branschmedian 1,6 %

Median för 519 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021*2020*
Nettoomsättning8 5709 7719 82413 52513 10212 573
Övriga rörelseintäkter24387134––
Rörelseintäkter8 5729 8139 91013 659––
Råvaror och förnödenheter5 4146 2426 2578 440––
Övriga externa kostnader2 2412 2642 2522 358––
Personalkostnader1 4341 6041 5031 363––
Av- och nedskrivningar60421818––
Övriga rörelsekostnader0162––
Rörelsekostnader9 14810 15310 03512 180––
Rörelseresultat−577−339−1251 479––
Ränteintäkter och liknande622181––
Räntekostnader och liknande1112––
Finansiella poster42217−0––
Resultat efter finansiella poster−572−318−1081 4791 2601 023
Bokslutsdispositioner57030086−96––
Resultat före skatt−2−18−221 383––
Skatt på årets resultat––0286––
Årets resultat−2−18−221 097––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021*2020*
Materiella anläggningstillgångar2562002139––
Anläggningstillgångar2562002139––
Varulager471326331384––
Kundfordringar3077065471 013––
Kortfristiga fordringar6901 0437861 682––
Kassa och bank1 9362 3762 5183 210––
Omsättningstillgångar3 0973 7453 6355 277––
Summa tillgångar3 3533 9453 6565 316––
Aktiekapital100100100100––
Bundet eget kapital120120120120––
Balanserat resultat2 4382 4572 4791 981––
Fritt eget kapital2 4362 4382 4573 079––
Eget kapital2 5562 5582 5773 199––
Obeskattade reserver0122422508––
Leverantörsskulder68845942––
Skatteskulder–00201––
Kortfristiga skulder7971 2656581 610––
Summa eget kapital och skulder3 3533 9453 6565 316––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021*2020*
Medelantal anställda3333––
Föreslagen utdelning (tkr)000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet76,2 %67,3 %79,6 %67,8 %––
Kassalikviditet329 %270 %502 %304 %––
Rörelsemarginal−6,7 %−3,5 %−1,3 %10,9 %––
Vinstmarginal−6,7 %−3,3 %−1,1 %10,9 %9,6 %8,1 %
Omsättningstillväxt−12,3 %−0,5 %−27,4 %3,2 %––
Avkastning på eget kapital−0,1 %−0,7 %−0,9 %34,3 %––
Omsättning per anställd2 857 tkr3 257 tkr3 275 tkr4 508 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar03 tkr
Arets resultat eget kapital−2 tkr−18 tkr
Erhallna koncernbidrag448 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−2 tkr−18 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning18 tkr22 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−18 tkr−22 tkr
Forandring overavskrivningar−3 tkr0
Forandring periodiseringsfond119 tkr300 tkr
Fordringar koncernforetag kortfristiga29 tkr0
Forskott fran kunder350 tkr350 tkr
Forslag disposition2 436 tkr2 438 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning2 436 tkr2 438 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter43 tkr53 tkr
Inventarier verktyg installationer256 tkr200 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden921 tkr805 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar665 tkr606 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar046 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop116 tkr225 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar60 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar042 tkr
Lager ravaror fornodenheter471 tkr326 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga311 tkr284 tkr
Ovriga kortfristiga skulder125 tkr163 tkr
Periodiseringsfonder0119 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga0400 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter254 tkr268 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Svensk Persiennindustri PP AktiebolagHuvudarbetsställe

    Östra Hindbyvägen 8, 213 74 Malmö

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556452-2000

Registreringsdatum

18 augusti 1992

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Malmö, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 22.240 – Byggplastvarutillverkning

Övriga registrerade namn

1 st

  • Solpersienn i Malmö – särskilt företagsnamn, registrerat 27 april 2007. För den del av verksamheten som avser solskydd.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler