Svensk Säkerhet & Handel AB
559276-6637Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
144 tkr
Resultat efter fin. poster
−0 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sköldmövägen 28, 754 40 Uppsala
Postadress
Sköldmövägen 28, 754 40 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bemanning av personal inom handel och säkerhetsbranschen. Bolaget skall - direkt eller indirekt genom dotterföretag - bedriva bevakningsrörelse, tillhandahålla tjänster och produkter inom säkerhetsbranschen, äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även driva handel med hästsportartiklar och sadelmakeri- samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva rörelse för byggnads-, anläggning-, mark- och stenarbeten och i övrigt ska verksamheten utgöras av förvärv, bebyggande, förvaltning och försäljning av fastigheter och annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 148 tkr | −12 tkr | 13 tkr |
| 2022 | 106 tkr | −6 tkr | 7 tkr |
| 2023 | 284 tkr | 54 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 207 tkr | −27 tkr | 23 tkr |
| 2025 | 144 tkr | −0 tkr | 22 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −0,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −30,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 144 | 207 | 284 | 106 | 148 | – |
| Rörelseintäkter | 144 | 207 | 284 | 106 | 148 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 21 | 16 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 4 | 0 | 10 | – |
| Övriga externa kostnader | 72 | 106 | 97 | 55 | 99 | – |
| Personalkostnader | 11 | 73 | 122 | 57 | 51 | – |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 40 | 7 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 144 | 234 | 230 | 113 | 160 | – |
| Rörelseresultat | 0 | −28 | 54 | −6 | −12 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −0 | −27 | 54 | −6 | −12 | – |
| Resultat före skatt | −0 | −27 | 54 | −6 | −12 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Årets resultat | −0 | −27 | 43 | −6 | −12 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 112 | 152 | 191 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 112 | 152 | 191 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 87 | 82 | 10 | 2 | 2 | – |
| Kassa och bank | 46 | 27 | 86 | 27 | 33 | – |
| Omsättningstillgångar | 133 | 109 | 96 | 29 | 35 | – |
| Summa tillgångar | 245 | 261 | 287 | 29 | 35 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −2 | 25 | −18 | −12 | – | – |
| Fritt eget kapital | −3 | −2 | 25 | −18 | −12 | – |
| Eget kapital | 22 | 23 | 50 | 7 | 13 | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 11 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 223 | 238 | 237 | 23 | 22 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 245 | 261 | 287 | 29 | 35 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,2 % | 8,7 % | 17,4 % | 22,5 % | 36,4 % | – |
| Kassalikviditet | 60 % | 46 % | 40 % | 129 % | 157 % | – |
| Rörelsemarginal | 0 % | −13,4 % | 19,1 % | −5,7 % | −8,1 % | – |
| Vinstmarginal | −0,2 % | −13 % | 19 % | −5,7 % | −8,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | −30,4 % | −27,1 % | 167,9 % | −28,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,3 % | −119,9 % | 86,8 % | −92 % | −97 % | – |
| Omsättning per anställd | 144 tkr | 207 tkr | 284 tkr | 106 tkr | 148 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −292 | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −292 | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | −43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | 43 tkr |
| Forslag disposition | −3 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 tkr | −2 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 72 tkr | 80 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 221 tkr | 225 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 112 tkr | 152 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 198 tkr | 198 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 86 tkr | 46 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 14 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Svensk Säkerhet & Handel ABHuvudarbetsställe
Sköldmövägen 28, 754 40 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559276-6637
Registreringsdatum
14 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.