Svensson och Rasmussen i Lomma AB
559318-6934Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
310 tkr
Resultat efter fin. poster
−239 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Askholmsgatan 10, 213 74 Malmö
Postadress
c/o Rasmussen, Askholmsgatan 10, 213 74 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 123 tkr | −99 tkr | – |
| 2022 | 259 tkr | −250 tkr | 22 tkr |
| 2023 | 281 tkr | −313 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 295 tkr | −275 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 310 tkr | −239 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −77,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 310 | 295 | 281 | 259 | 123 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 4 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 310 | 295 | 284 | 259 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 21 | – |
| Övriga externa kostnader | 129 | 98 | 130 | 117 | – |
| Av- och nedskrivningar | 263 | 263 | 263 | 263 | – |
| Rörelsekostnader | 392 | 361 | 393 | 401 | – |
| Rörelseresultat | −82 | −65 | −108 | −142 | – |
| Räntekostnader och liknande | 157 | 210 | 204 | 108 | – |
| Finansiella poster | −157 | −210 | −204 | −108 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −239 | −275 | −313 | −250 | −99 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 275 | 316 | 245 | – |
| Resultat före skatt | −239 | 0 | 3 | −5 | – |
| Årets resultat | −239 | 0 | 3 | −5 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 069 | 4 332 | 4 594 | 4 857 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 069 | 4 332 | 4 594 | 4 857 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 64 | 41 | 37 | 42 | – |
| Omsättningstillgångar | 71 | 41 | 37 | 42 | – |
| Summa tillgångar | 4 140 | 4 372 | 4 631 | 4 899 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 240 | 0 | −3 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 0 | 0 | −3 | – |
| Eget kapital | 26 | 25 | 25 | 22 | – |
| Långfristiga skulder | 2 562 | 2 562 | 2 632 | 2 702 | – |
| Leverantörsskulder | 5 | −1 | 4 | 0 | – |
| Skatteskulder | 0 | 13 | 13 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 552 | 1 785 | 1 974 | 2 176 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 140 | 4 372 | 4 631 | 4 899 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,6 % | 0,6 % | 0,5 % | 0,4 % | – |
| Kassalikviditet | 5 % | 2 % | 2 % | 2 % | – |
| Rörelsemarginal | −26,4 % | −22,1 % | −38,6 % | −55 % | – |
| Vinstmarginal | −77,1 % | −93,1 % | −111,4 % | −96,7 % | −80,7 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | 5,3 % | 8,5 % | 111,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −916 % | 0 % | 13,9 % | −21,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −239 tkr | 0 |
| Byggnader mark | 4 069 tkr | 4 332 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 250 tkr | 5 250 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 181 tkr | 919 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 263 tkr | 263 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −239 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 0 | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 0 | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 240 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −239 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 240 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 562 tkr | 2 562 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 0 | 275 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 623 tkr | 695 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 562 tkr | 2 562 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 869 tkr | 1 034 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 55 tkr | 45 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Svensson och Rasmussen i Lomma ABHuvudarbetsställe
Askholmsgatan 10, 213 74 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559318-6934
Registreringsdatum
21 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.