Sverige Kakelspecialist AB
556981-4808Aktiebolagreg. 2014
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 235 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kistavägen 23, 192 67 Sollentuna
Postadress
c/o Lin, Kistavägen 23, 192 67 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva byggnadsrenoveringar, export & import av byggnadsmaterial och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 369 tkr | 50 tkr | – |
| 2017 | 2 210 tkr | 124 tkr | – |
| 2018 | 1 646 tkr | 166 tkr | – |
| 2019 | 927 tkr | −329 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 604 tkr | 47 tkr | 97 tkr |
| 2021 | 996 tkr | 11 tkr | 108 tkr |
| 2022 | 1 656 tkr | 6 tkr | 114 tkr |
| 2023 | 800 tkr | −150 tkr | −36 tkr |
| 2024 | 1 077 tkr | 33 tkr | −3 tkr |
| 2025 | 1 235 tkr | 29 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 235 | 1 077 | 800 | 1 656 | 996 | 604 | 927 | 1 646 | 2 210 | 1 369 |
| Förändring av lager | 10 | −53 | 0 | 15 | −14 | 13 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | – | 0 | 23 | 240 | 123 | 11 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 249 | 1 024 | 800 | 1 695 | 1 222 | 740 | 938 | – | – | – |
| Handelsvaror | 229 | 460 | 135 | 170 | 123 | 61 | 436 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 365 | 254 | 216 | 165 | 178 | 119 | 286 | – | – | – |
| Personalkostnader | 589 | 268 | 599 | 1 353 | 872 | 432 | 484 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 9 | – | 0 | 36 | 73 | 52 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 15 | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 221 | 992 | 950 | 1 688 | 1 209 | 686 | 1 263 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 28 | 32 | −150 | 6 | 14 | 54 | −325 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 | 4 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | −1 | −2 | −7 | −4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 33 | −150 | 6 | 11 | 47 | −329 | 166 | 124 | 50 |
| Resultat före skatt | 29 | 33 | −150 | 6 | 11 | 47 | −329 | – | – | – |
| Årets resultat | 29 | 33 | −150 | 6 | 11 | 47 | −329 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 84 | 107 | 0 | 0 | 0 | 173 | 246 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 84 | 107 | 0 | 0 | 0 | 173 | 246 | – | – | – |
| Varulager | 56 | 46 | 99 | 99 | 84 | 97 | 84 | – | – | – |
| Kundfordringar | 21 | 46 | 246 | 317 | 100 | 0 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 107 | 336 | 342 | 226 | 106 | 117 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 30 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 448 | 559 | 338 | 34 | 190 | 56 | 274 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 602 | 712 | 774 | 475 | 499 | 259 | 475 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 685 | 819 | 774 | 475 | 499 | 432 | 721 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −53 | −86 | 64 | 58 | 47 | 0 | 329 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −24 | −53 | −86 | 64 | 58 | 47 | 0 | – | – | – |
| Eget kapital | 26 | −3 | −36 | 114 | 108 | 97 | 50 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 132 | 136 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 280 | 277 | 7 | 5 | 2 | 0 | 316 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 4 | 10 | 7 | 3 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 660 | 821 | 809 | 360 | 391 | 203 | 536 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 685 | 819 | 774 | 475 | 499 | 432 | 721 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,7 % | −0,4 % | −4,6 % | 24,1 % | 21,7 % | 22,5 % | 6,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 83 % | 81 % | 83 % | 104 % | 106 % | 80 % | 73 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 3 % | −18,8 % | 0,4 % | 1,4 % | 8,9 % | −35,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,4 % | 3,1 % | −18,8 % | 0,4 % | 1,1 % | 7,8 % | −35,5 % | 10,1 % | 5,6 % | 3,7 % |
| Omsättningstillväxt | 14,7 % | 34,6 % | −51,7 % | 66,3 % | 64,9 % | −34,8 % | −43,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 111,4 % | −1 134,4 % | 418,3 % | 5,2 % | 10,4 % | 48,4 % | −657,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 618 tkr | 1 077 tkr | 400 tkr | 552 tkr | 249 tkr | 604 tkr | 927 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −33 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 33 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 29 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −24 tkr | −53 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −24 tkr | −53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 84 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 271 tkr | 271 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 187 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 9 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 56 tkr | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 61 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 30 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 377 tkr | 529 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Sverige Kakelspecialist ABHuvudarbetsställe
Kistavägen 23, 192 67 Sollentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556981-4808
Registreringsdatum
2 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.