Svets & Byggmontage i Eslöv AB
556610-7966Aktiebolagreg. 2001
Eslöv, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
340 tkr
Resultat efter fin. poster
167 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Per Håkanssons Väg 16, 241 38 Eslöv
Postadress
c/o Mats Pedersen, Per Håkanssons Väg 16, 241 38 Eslöv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall montera och uppföra byggnader, klimatanläggningar, servicebryggor och stålkonstruktioner ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 665 tkr | 333 tkr | 1 171 tkr |
| 2024 | 374 tkr | 204 tkr | 1 133 tkr |
| 2025 | 340 tkr | 167 tkr | 955 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 49 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −9,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 340 | 374 | 665 |
| Rörelseintäkter | 340 | 374 | 665 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | 11 | 32 |
| Övriga externa kostnader | 142 | 138 | 272 |
| Personalkostnader | 6 | 5 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 7 |
| Rörelsekostnader | 163 | 157 | 317 |
| Rörelseresultat | 177 | 217 | 348 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 14 | 16 |
| Finansiella poster | −10 | −13 | −15 |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 204 | 333 |
| Resultat före skatt | 167 | 204 | 333 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 42 | 69 |
| Årets resultat | 132 | 162 | 264 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 790 | 794 | 797 |
| Anläggningstillgångar | 790 | 794 | 797 |
| Kundfordringar | 68 | 39 | 81 |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 261 | 233 |
| Kassa och bank | 255 | 278 | 442 |
| Omsättningstillgångar | 353 | 539 | 675 |
| Summa tillgångar | 1 143 | 1 333 | 1 472 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 703 | 851 | 786 |
| Fritt eget kapital | 835 | 1 013 | 1 051 |
| Eget kapital | 955 | 1 133 | 1 171 |
| Långfristiga skulder | 103 | 126 | 150 |
| Leverantörsskulder | 6 | 6 | 99 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 74 | 152 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 143 | 1 333 | 1 472 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 % | 85 % | 79,5 % |
| Kassalikviditet | 415 % | 732 % | 444 % |
| Rörelsemarginal | 51,9 % | 57,9 % | 52,4 % |
| Vinstmarginal | 49 % | 54,5 % | 50,1 % |
| Omsättningstillväxt | −9,1 % | −43,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 % | 14,3 % | 22,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 132 tkr | 162 tkr |
| Byggnader mark | 790 tkr | 794 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 823 tkr | 823 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 33 tkr | 29 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 132 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −162 tkr | −264 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 162 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 310 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 955 tkr | 1 133 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 132 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 310 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 835 tkr | 1 013 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 835 tkr | 703 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 381 tkr | 381 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 381 tkr | 381 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 10 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 356 tkr | 356 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 356 tkr | 356 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 40 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 40 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 217 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 103 tkr | 126 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 350 tkr | 350 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 350 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Svets & Byggmontage i Eslöv ABHuvudarbetsställe
Per Håkanssons Väg 16, 241 38 Eslöv
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556610-7966
Registreringsdatum
4 maj 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eslöv, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.