Svista Gräv AB
556551-7637Aktiebolagreg. 1998
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
9 002 tkr
Resultat efter fin. poster
526 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Yttergärdet, 755 93 Uppsala
Postadress
Yttergärdet, 755 93 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva markarbeten, transporter, reparationer av bilar och entreprenad- och verkstadsmaskiner samt försäljning av bilar och entreprenad- och verkstadsmaskiner samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 12 355 tkr | 1 317 tkr | – |
| 2021 | 10 347 tkr | 422 tkr | – |
| 2022 | 8 189 tkr | 215 tkr | 2 641 tkr |
| 2023 | 9 001 tkr | −20 tkr | 2 443 tkr |
| 2024 | 9 002 tkr | 526 tkr | 2 788 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 002 | 9 001 | 8 189 | 10 347 | 12 355 |
| Övriga rörelseintäkter | 462 | 131 | 126 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 464 | 9 132 | 8 315 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 940 | 5 422 | 4 243 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 257 | 220 | 338 | – | – |
| Personalkostnader | 3 130 | 2 878 | 2 779 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 610 | 625 | 727 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 937 | 9 146 | 8 087 | – | – |
| Rörelseresultat | 526 | −14 | 228 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 6 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 12 | 14 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −6 | −13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 526 | −20 | 215 | 422 | 1 317 |
| Bokslutsdispositioner | 159 | 30 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 685 | 10 | 215 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 140 | 7 | 50 | – | – |
| Årets resultat | 545 | 2 | 165 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 115 | 1 675 | 2 231 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 115 | 1 675 | 2 231 | – | – |
| Kundfordringar | 635 | 313 | 239 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 107 | 1 623 | 2 388 | – | – |
| Kassa och bank | 1 508 | 1 407 | 877 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 615 | 3 031 | 3 264 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 730 | 4 706 | 5 495 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 123 | 2 321 | 2 356 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 668 | 2 323 | 2 521 | – | – |
| Eget kapital | 2 788 | 2 443 | 2 641 | – | – |
| Obeskattade reserver | 436 | 595 | 625 | – | – |
| Långfristiga skulder | 149 | 0 | 272 | – | – |
| Leverantörsskulder | 830 | 300 | 520 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 357 | 1 668 | 1 957 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 730 | 4 706 | 5 495 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,7 % | 62 % | 57,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 153 % | 182 % | 167 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | −0,2 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,8 % | −0,2 % | 2,6 % | 4,1 % | 10,7 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 9,9 % | −20,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 % | 0,1 % | 6,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 251 tkr | 2 250 tkr | 2 047 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 436 tkr | 595 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 545 tkr | 2 tkr |
| Byggnader mark | 42 tkr | 53 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 305 tkr | 305 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 263 tkr | 252 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 545 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | −100 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 788 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 545 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | −100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 159 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition | 2 668 tkr | 2 223 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 468 tkr | 2 123 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 394 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 073 tkr | 1 623 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 182 tkr | 9 922 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 108 tkr | 8 299 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 790 tkr | 344 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 050 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 599 tkr | 615 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 790 tkr | 344 tkr |
| Medel disponera | – | 2 223 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 137 tkr | 255 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 590 tkr | 535 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 45 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 149 tkr | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 952 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 942 tkr | 968 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 893 tkr | 833 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Svista Gräv ABHuvudarbetsställe
Yttergärdet, 755 93 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556551-7637
Registreringsdatum
10 februari 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.