SWAK Förvaltning AB
556881-0757Aktiebolagreg. 2012
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Tanneforsvägen 17 A, 582 54 Linköping
Postadress
Gamla Tanneforsvägen 17 A, 582 54 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva målerirörelse, samt att äga och förvalta aktier ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 700 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 5 tkr | 3 946 tkr |
| 2023 | 75 tkr | 1 tkr | 3 947 tkr |
| 2024 | 45 tkr | 8 tkr | 3 953 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −0 tkr | 3 953 tkr |
| 2026 | – | −2 tkr | 3 951 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 45 | 75 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 29 | 54 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 74 | 129 | 5 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | −1 | 65 | 128 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 66 | 128 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | 7 | 1 | 5 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −0 | 8 | 1 | 5 | 0 | 700 |
| Resultat före skatt | −2 | −0 | 8 | 1 | 5 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −0 | 6 | 1 | 5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 626 | 5 626 | 5 626 | 5 626 | 5 626 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 626 | 5 626 | 5 626 | 5 626 | 5 626 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 32 | 32 | 119 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 15 | 17 | 18 | 2 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 46 | 49 | 50 | 121 | 5 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 672 | 5 675 | 5 676 | 5 747 | 5 631 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 903 | 3 903 | 3 897 | 3 896 | 3 892 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 901 | 3 903 | 3 903 | 3 897 | 3 896 | – | – |
| Eget kapital | 3 951 | 3 953 | 3 953 | 3 947 | 3 946 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 716 | 1 716 | 1 716 | 1 679 | 1 679 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 5 | 6 | 120 | 5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 672 | 5 675 | 5 676 | 5 747 | 5 631 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,7 % | 69,7 % | 69,7 % | 68,7 % | 70,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 929 % | 970 % | 817 % | 101 % | 97 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 16 % | 1,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 17 % | 1,4 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −40 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −0 % | 0,2 % | 0 % | 0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 5 626 tkr | 5 626 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 626 tkr | 5 626 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −449 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −449 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 449 | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −449 | 6 tkr |
| Forslag disposition | 3 900 tkr | 3 903 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 900 tkr | 3 903 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 32 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 16 | 16 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 716 tkr | 1 716 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
SWAK Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Gamla Tanneforsvägen 17 A, 582 54 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556881-0757
Registreringsdatum
17 januari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.