Sweacom AB
559345-8317Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 817 tkr
Resultat efter fin. poster
288 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
2
Byggföretag Västerås | Byggfirma med kvalitet | SWEACOM | Sweacom
SWEACOM är ett byggföretag i Västerås med över 60 års erfarenhet i branschen. Vi levererar kvalitet och trygghet. Kontakta oss idag!
sweacom.se
Adresser
Besöksadress
Fältmätargatan 19, 721 35 Västerås
Postadress
c/o Fredrik Karlsson, Fältmätargatan 19, 721 35 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggentreprenad och projektledning inom bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 10 299 tkr | 1 400 tkr | 1 251 tkr |
| 2024 | 20 559 tkr | 2 222 tkr | 2 495 tkr |
| 2025 | 20 817 tkr | 288 tkr | 1 690 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,2 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 817 | 20 559 | 10 299 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 117 | – |
| Rörelseintäkter | 20 826 | 20 676 | 10 299 |
| Handelsvaror | 17 415 | 15 689 | 6 868 |
| Övriga externa kostnader | 1 181 | 841 | 446 |
| Personalkostnader | 1 920 | 1 914 | 1 585 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 14 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 534 | 18 457 | 8 899 |
| Rörelseresultat | 291 | 2 219 | 1 400 |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 15 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 12 | 0 |
| Finansiella poster | −4 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 288 | 2 222 | 1 400 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −500 | – |
| Resultat före skatt | 288 | 1 722 | 1 400 |
| Skatt på årets resultat | 93 | 378 | 300 |
| Årets resultat | 195 | 1 345 | 1 101 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 515 | 532 | – |
| Anläggningstillgångar | 515 | 532 | – |
| Kundfordringar | 2 025 | 2 311 | 941 |
| Kortfristiga fordringar | 3 288 | 3 091 | 1 459 |
| Kassa och bank | 1 389 | 3 065 | 1 260 |
| Omsättningstillgångar | 4 677 | 6 156 | 2 719 |
| Summa tillgångar | 5 192 | 6 689 | 2 719 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 445 | 1 101 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 640 | 2 445 | 1 201 |
| Eget kapital | 1 690 | 2 495 | 1 251 |
| Obeskattade reserver | 500 | 500 | – |
| Leverantörsskulder | 2 080 | 2 213 | 658 |
| Skatteskulder | 23 | 221 | 308 |
| Kortfristiga skulder | 3 002 | 3 693 | 1 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 192 | 6 689 | 2 719 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 000 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,2 % | 43,2 % | 46 % |
| Kassalikviditet | 156 % | 167 % | 185 % |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 10,8 % | 13,6 % |
| Vinstmarginal | 1,4 % | 10,8 % | 13,6 % |
| Omsättningstillväxt | 1,3 % | 99,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 % | 53,9 % | 88 % |
| Omsättning per anställd | 10 409 tkr | 10 280 tkr | 5 150 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 195 tkr | 1 345 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 195 tkr | 1 345 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 345 tkr | −1 101 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 345 tkr | 1 101 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 690 tkr | 2 495 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 195 tkr | 1 345 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −500 tkr |
| Forslag disposition | 1 640 tkr | 2 445 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 640 tkr | 1 445 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 261 tkr | 749 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 515 tkr | 532 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 546 tkr | 546 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 546 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 372 tkr | 886 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 259 tkr | 271 tkr |
| Periodiseringsfonder | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter | 963 tkr | 980 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 448 tkr | 448 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 515 tkr | 532 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 269 tkr | 103 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 12 nov. 2021 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Sweacom ABHuvudarbetsställe
Fältmätargatan 19, 721 35 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559345-8317
Registreringsdatum
12 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.