Swecatracing AB
559020-6792Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
26 tkr
Resultat efter fin. poster
−154 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brunnsgatan 6, 111 38 Stockholm
Postadress
c/o Society Works Stockholm, Brunnsgatan 6, 111 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Handel- och tävlingsverksamhet med båtar, utveckling och tillverkning av tävlings- och fritiidsbåtar och tillhörande utrustning, marknadsföring och eventaktiviteter, nätverksaktiviteter, handel med värdepapper och därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 22 tkr | −822 tkr | – |
| 2020 | 109 tkr | 159 tkr | – |
| 2021 | – | −422 tkr | 63 tkr |
| 2022 | – | −607 tkr | 105 tkr |
| 2023 | 1 100 tkr | −421 tkr | 215 tkr |
| 2024 | 54 tkr | −222 tkr | 63 tkr |
| 2025 | 26 tkr | −154 tkr | 64 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,7 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal −592,1 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt −51,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 | 54 | 1 100 | – | – | 109 | 22 |
| Rörelseintäkter | 26 | 54 | 1 100 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 122 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 140 | 233 | 300 | 362 | 223 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 42 | 99 | 238 | 198 | – | – |
| Rörelsekostnader | 180 | 276 | 1 521 | 599 | 421 | – | – |
| Rörelseresultat | −154 | −222 | −421 | −599 | −421 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −8 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −154 | −222 | −421 | −607 | −422 | 159 | −822 |
| Resultat före skatt | −154 | −222 | −421 | −607 | −422 | – | – |
| Årets resultat | −154 | −222 | −421 | −607 | −422 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 56 | 245 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 040 | 2 080 | 2 122 | 2 165 | 2 014 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 729 | 2 680 | 2 608 | 2 608 | 2 739 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 769 | 4 760 | 4 730 | 4 829 | 4 998 | – | – |
| Varulager | 3 771 | 3 771 | 3 771 | 3 771 | 3 771 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 270 | 290 | 678 | 260 | 280 | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 25 | 84 | 17 | 12 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 068 | 4 086 | 4 533 | 4 047 | 4 063 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 837 | 8 846 | 9 263 | 8 876 | 9 061 | 9 100 | 8 930 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 116 | 305 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 832 | −1 765 | −1 415 | −1 393 | −1 811 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 | 3 | 155 | −11 | −242 | – | – |
| Eget kapital | 64 | 63 | 215 | 105 | 63 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 65 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 53 | 15 | 97 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 774 | 8 784 | 9 048 | 8 771 | 8 933 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 837 | 8 846 | 9 263 | 8 876 | 9 061 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,7 % | 0,7 % | 2,3 % | 1,2 % | 0,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 4 % | 8 % | 3 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −592,2 % | −411,6 % | −38,3 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −592,1 % | −411,7 % | −38,3 % | – | – | 145,3 % | −3 701,3 % |
| Omsättningstillväxt | −51,7 % | −95,1 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −240,9 % | −352,9 % | −196 % | −575,9 % | −672,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 343 tkr | 2 343 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −154 tkr | −222 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 944 tkr | 944 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 944 tkr | 944 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −154 tkr | −222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 222 tkr | 421 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −222 tkr | −421 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 155 tkr | 70 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 386 tkr | 337 tkr |
| Forskott fran kunder | 8 759 tkr | 8 759 tkr |
| Forslag disposition | 4 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 3 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 260 tkr | 260 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 040 tkr | 2 080 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 244 tkr | 2 244 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 204 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 42 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 771 tkr | 3 771 tkr |
| Overkursfond | 1 990 tkr | 1 990 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 16 | 1 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Swecatracing ABHuvudarbetsställe
Brunnsgatan 6, 111 38 Stockholm
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559020-6792
Registreringsdatum
14 juli 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 82.300 – Arrangemang av kongresser och mässor
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.