Swecu AB
559130-8050Aktiebolagreg. 2017
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 103 tkr
Resultat efter fin. poster
317 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Blomstergatan 8, 722 25 Västerås
Postadress
Blomstergatan 8, 722 25 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import av snittblommor, choklad och fruktjuicer samt och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 024 tkr | 36 tkr | 76 tkr |
| 2019 | 2 090 tkr | 93 tkr | 148 tkr |
| 2020 | 2 074 tkr | 147 tkr | 212 tkr |
| 2021 | 2 371 tkr | 222 tkr | 286 tkr |
| 2022 | 3 194 tkr | 233 tkr | 291 tkr |
| 2023 | 3 943 tkr | 409 tkr | 419 tkr |
| 2024 | 3 717 tkr | 313 tkr | 460 tkr |
| 2025 | 4 103 tkr | 317 tkr | 460 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,7 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 7,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 10,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 103 | 3 717 | 3 943 | 3 194 | 2 371 | 2 074 | 2 090 | 2 024 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 41 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 103 | 3 717 | 3 984 | 3 194 | 2 371 | 2 074 | 2 090 | 2 024 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 278 | 3 049 | 3 276 | 2 698 | 1 890 | 1 736 | 1 822 | 1 708 |
| Övriga externa kostnader | 270 | 229 | 189 | 203 | 197 | 140 | 127 | 216 |
| Personalkostnader | 238 | 131 | 113 | 59 | 62 | 50 | 48 | 63 |
| Rörelsekostnader | 3 786 | 3 409 | 3 578 | 2 960 | 2 149 | 1 927 | 1 997 | 1 987 |
| Rörelseresultat | 316 | 308 | 406 | 234 | 222 | 147 | 93 | 36 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | 5 | 2 | −1 | −0 | −0 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 317 | 313 | 409 | 233 | 222 | 147 | 93 | 36 |
| Resultat före skatt | 317 | 313 | 409 | 233 | 222 | 147 | 93 | 36 |
| Skatt på årets resultat | 67 | 68 | 85 | 49 | 48 | 33 | 21 | 9 |
| Årets resultat | 250 | 245 | 324 | 184 | 175 | 114 | 72 | 26 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Kundfordringar | 393 | 309 | 439 | 398 | 311 | 170 | 168 | 222 |
| Kortfristiga fordringar | 414 | 342 | 459 | 427 | 350 | 226 | 188 | 240 |
| Kassa och bank | 459 | 506 | 353 | 239 | 269 | 261 | 276 | 210 |
| Omsättningstillgångar | 873 | 848 | 812 | 666 | 619 | 487 | 463 | 450 |
| Summa tillgångar | 873 | 848 | 812 | 666 | 619 | 487 | 463 | 462 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 160 | 165 | 46 | 56 | 62 | 48 | 26 | 0 |
| Fritt eget kapital | 410 | 410 | 369 | 241 | 236 | 162 | 98 | 26 |
| Eget kapital | 460 | 460 | 419 | 291 | 286 | 212 | 148 | 76 |
| Leverantörsskulder | 28 | 14 | 10 | 11 | 50 | 76 | 127 | 132 |
| Skatteskulder | 0 | 51 | 50 | 41 | 49 | 45 | 31 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 413 | 388 | 393 | 376 | 333 | 275 | 315 | 386 |
| Summa eget kapital och skulder | 873 | 848 | 812 | 666 | 619 | 487 | 463 | 462 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 250 | 204 | 195 | 180 | 100 | 50 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,7 % | 54,2 % | 51,6 % | 43,6 % | 46,3 % | 43,5 % | 31,9 % | 16,5 % |
| Kassalikviditet | 211 % | 219 % | 207 % | 177 % | 186 % | 177 % | 147 % | 117 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 8,3 % | 10,3 % | 7,3 % | 9,4 % | 7,1 % | 4,4 % | 1,8 % |
| Vinstmarginal | 7,7 % | 8,4 % | 10,4 % | 7,3 % | 9,4 % | 7,1 % | 4,5 % | 1,8 % |
| Omsättningstillväxt | 10,4 % | −5,7 % | 23,5 % | 34,7 % | 14,3 % | −0,8 % | 3,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,4 % | 53,3 % | 77,2 % | 63,4 % | 60,9 % | 53,8 % | 48,5 % | 34,4 % |
| Omsättning per anställd | 8 206 tkr | 7 434 tkr | 7 886 tkr | 6 388 tkr | 4 742 tkr | 4 148 tkr | 4 180 tkr | 4 048 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 250 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 250 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −245 tkr | −324 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 245 tkr | 324 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 410 tkr | 410 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 160 tkr | 160 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 375 tkr | 313 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Swecu ABHuvudarbetsställe
Blomstergatan 8, 722 25 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559130-8050
Registreringsdatum
26 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.220 – Partihandel med blommor och växter
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.