Swedish refrigeration and energy consultants AB
556961-3069Aktiebolagreg. 2014
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 313 tkr
Resultat efter fin. poster
158 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sickla Allé 49, 131 65 Nacka
Postadress
c/o Sven Olsson, Sickla Allé 49, 131 65 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom kylteknik, VVS samt energi.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 305 tkr | 542 tkr | – |
| 2018 | 2 379 tkr | 473 tkr | – |
| 2019 | 2 087 tkr | 530 tkr | 674 tkr |
| 2020 | 2 205 tkr | 606 tkr | 795 tkr |
| 2021 | 1 994 tkr | 240 tkr | 758 tkr |
| 2022 | 2 095 tkr | 390 tkr | 828 tkr |
| 2023 | 2 531 tkr | 309 tkr | 834 tkr |
| 2024 | 2 192 tkr | 104 tkr | 802 tkr |
| 2025 | 2 313 tkr | 158 tkr | 621 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 6,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 5,5 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 313 | 2 192 | 2 531 | 2 095 | 1 994 | 2 205 | 2 087 | 2 379 | 2 305 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 314 | 2 192 | 2 531 | 2 095 | 1 994 | 2 205 | 2 087 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 348 | 490 | 417 | 108 | 14 | 28 | 67 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 545 | 565 | 671 | 611 | 738 | 695 | 558 | – | – |
| Personalkostnader | 1 093 | 1 044 | 1 035 | 986 | 1 002 | 876 | 931 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 987 | 2 099 | 2 122 | 1 705 | 1 754 | 1 599 | 1 556 | – | – |
| Rörelseresultat | 327 | 93 | 409 | 390 | 240 | 606 | 530 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 11 | 11 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −169 | 11 | −99 | −0 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 158 | 104 | 309 | 390 | 240 | 606 | 530 | 473 | 542 |
| Bokslutsdispositioner | 144 | 126 | −8 | −1 | 5 | −157 | −144 | – | – |
| Resultat före skatt | 302 | 230 | 301 | 389 | 245 | 449 | 386 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 109 | 62 | 96 | 94 | 57 | 103 | 94 | – | – |
| Årets resultat | 194 | 168 | 206 | 295 | 188 | 346 | 291 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 159 | 270 | 265 | 225 | 25 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 159 | 270 | 265 | 225 | 25 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 463 | 283 | 709 | 413 | 527 | 87 | 517 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 746 | 478 | 874 | 683 | 947 | 419 | 714 | – | – |
| Kassa och bank | 611 | 996 | 984 | 1 006 | 869 | 1 479 | 1 118 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 357 | 1 474 | 1 858 | 1 689 | 1 815 | 1 898 | 1 832 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 517 | 1 744 | 2 123 | 1 914 | 1 840 | 1 898 | 1 832 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 377 | 584 | 578 | 483 | 520 | 399 | 333 | – | – |
| Fritt eget kapital | 571 | 752 | 784 | 778 | 708 | 745 | 624 | – | – |
| Eget kapital | 621 | 802 | 834 | 828 | 758 | 795 | 674 | – | – |
| Obeskattade reserver | 548 | 692 | 818 | 810 | 809 | 814 | 657 | – | – |
| Leverantörsskulder | 52 | 50 | 225 | 28 | 44 | 3 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 0 | – | – | 0 | 21 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 347 | 250 | 471 | 276 | 274 | 289 | 501 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 517 | 1 744 | 2 123 | 1 914 | 1 840 | 1 898 | 1 832 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 200 | 200 | 225 | 225 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,7 % | 77,5 % | 69,9 % | 76,9 % | 76,1 % | 75,9 % | 65,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 391 % | 591 % | 394 % | 612 % | 664 % | 657 % | 366 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 4,3 % | 16,2 % | 18,6 % | 12 % | 27,5 % | 25,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,9 % | 4,8 % | 12,2 % | 18,6 % | 12 % | 27,5 % | 25,4 % | 19,9 % | 23,5 % |
| Omsättningstillväxt | 5,5 % | −13,4 % | 20,8 % | 5,1 % | −9,6 % | 5,7 % | −12,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 % | 21 % | 24,7 % | 35,7 % | 24,8 % | 43,5 % | 43,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 313 tkr | 2 192 tkr | 2 531 tkr | 2 095 tkr | 1 994 tkr | 2 205 tkr | 2 087 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 65 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 65 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 60 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 94 tkr | 265 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 375 tkr | 375 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 171 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 281 tkr | 110 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 194 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 194 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −168 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 168 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 375 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 144 tkr | 126 tkr |
| Forslag disposition | 571 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 471 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 219 tkr | 19 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 171 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 64 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 203 tkr | 138 tkr |
| Periodiseringsfonder | 548 tkr | 692 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 135 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 84 tkr | 62 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Swedish refrigeration and energy consultants ABHuvudarbetsställe
Sickla Allé 49, 131 65 Nacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556961-3069
Registreringsdatum
7 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.