Swedish Sound Reference Aktiebolag SSR
556211-8983Aktiebolagreg. 1981
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−287 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Silvandersgatan 18, 412 73 Göteborg
Postadress
Silvandersgatan 18, 412 73 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva CD och DVD mastering, konsultation, ut- bildning, seminarier, konstruktion, produktion inom audio, video, radio, TV och internetapplikationer samt konstruktion av industri- och hemelektronik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även driva konsultation, utbildning, seminarier, försäljning av produkter och tjänster, mätningar, besiktningar av musikstudios, konsertsalar och akustiska miljöer med avseende på inomhusmiljö och hälsa. Bolaget skall även driva konsultation, utbildning, seminarier, mätningar, monteringar, besiktningar, försäljning av produkter och tjänster, konstruktion, produktion med avseende på inomhus- miljö och hälsa inom bostäder, kontor, varuhus, verkstäder, daghem, skolor, sjukhus, djurhållning, lager- och produktions- miljöer och därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −2 tkr | 137 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −287 tkr | 203 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,7 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 38 | 2 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −38 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −249 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −287 | −2 | −2 | −1 |
| Resultat före skatt | −287 | −2 | – | – |
| Årets resultat | −287 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 418 | 173 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 418 | 173 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 | 1 | – | – |
| Summa tillgångar | 426 | 174 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 370 | 19 | – | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 17 | – | – |
| Eget kapital | 203 | 137 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 223 | 38 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 426 | 174 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,7 % | 78,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −141,6 % | −1,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 418 tkr | 173 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 418 tkr | 173 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 245 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −287 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −287 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | 353 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 203 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −287 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | 353 tkr | – |
| Forslag disposition | 83 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 103 tkr | – |
| Forslag disposition ianspraktagande reservfond | 20 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 28 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 223 tkr | 38 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −249 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Swedish Sound Reference Aktiebolag SSRHuvudarbetsställe
Silvandersgatan 18, 412 73 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556211-8983
Registreringsdatum
4 september 1981
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Övriga registrerade namn
1 st
- Svensk Inomhusmiljö och hälsa – särskilt företagsnamn, registrerat 27 juli 2015. För den del av verksamheten som avser att driva konsultation, utbildning, seminarier, mätningar, monteringar, besiktningar, försäljning av produkter och tjänster, konstruktion, produktion med avseende på inomhusmiljö och hälsa inom bostäder, kontor, varuhus, verkstäder, daghem, skolor, sjukhus, djurhållning, lager- och produktionsmiljöer och därtill förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.