swereg

Swedmast AB

556958-0466Aktiebolagreg. 2014

Fastighet & mäklare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Eldsberga, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 918 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

428 tkr

+61 % mot föregående år

Soliditet

46 %

+3,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bökhult 487, 305 97 Eldsberga

Postadress

Bökhult 487, 305 97 Eldsberga

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av antennplaster och verksamhetslokaler, förvalta, driva och underhålla telecom- anläggninggar och kommersiella fastigheter, bedriva montering av telecomutrustning, mastbyggnation ocg entreprenadmaskinarbeten.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20211 821 tkr425 tkr420 tkr
20221 697 tkr314 tkr395 tkr
20231 722 tkr564 tkr534 tkr
20241 892 tkr266 tkr633 tkr
20251 918 tkr428 tkr751 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 46,2 % – branschmedian 22,2 %

Vinstmarginal 22,3 % – branschmedian 13,8 %

Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian 2,4 %

Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 9181 8921 7221 6971 821
Övriga rörelseintäkter00786310
Rörelseintäkter1 9181 8921 8001 7022 131
Övriga externa kostnader8001 005733844742
Personalkostnader595565443503920
Av- och nedskrivningar10892904848
Rörelsekostnader1 5031 6631 2661 3951 710
Rörelseresultat414229533308422
Ränteintäkter och liknande18383173
Räntekostnader och liknande42000
Finansiella poster13363173
Resultat efter finansiella poster428266564314425
Bokslutsdispositioner−22152−720−77
Resultat före skatt406418492314348
Skatt på årets resultat861181036774
Årets resultat320300389247275

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar920540632687523
Finansiella anläggningstillgångar088127––
Anläggningstillgångar920627759687523
Kundfordringar4383932371600
Kortfristiga fordringar544468340288148
Kassa och bank1 3201 5731 5881 5502 069
Omsättningstillgångar1 8642 0411 9271 8382 216
Summa tillgångar2 7842 6682 6872 5252 740
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat381284959796
Fritt eget kapital701583484345370
Eget kapital751633534395420
Obeskattade reserver673651843771771
Leverantörsskulder116276525
Skatteskulder206223172143166
Kortfristiga skulder1 3601 3841 3101 3591 548
Summa eget kapital och skulder2 7842 6682 6872 5252 740

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda1––––
Föreslagen utdelning (tkr)250200200250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet46,2 %43,1 %44,8 %39,9 %37,7 %
Kassalikviditet137 %147 %147 %135 %143 %
Rörelsemarginal21,6 %12,1 %31 %18,1 %23,2 %
Vinstmarginal22,3 %14 %32,8 %18,5 %23,3 %
Omsättningstillväxt1,4 %9,9 %1,5 %−6,8 %–
Avkastning på eget kapital42,6 %47,3 %72,9 %62,7 %65,3 %
Omsättning per anställd1 918 tkr––––
Övriga poster i årsredovisningen (36)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar285 tkr393 tkr
Andelar koncernforetag025 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden025 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion−25 tkr–
Arets resultat eget kapital320 tkr300 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat320 tkr300 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−300 tkr−389 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning300 tkr389 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens−2 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr200 tkr
Forandring overavskrivningar−108 tkr−92 tkr
Forandring periodiseringsfond−130 tkr100 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga063 tkr
Forslag disposition701 tkr583 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning451 tkr383 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning250 tkr200 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter82 tkr75 tkr
Innehav andelar koncernforetag antal andelar–1 tkr
Inventarier verktyg installationer448 tkr540 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 274 tkr1 274 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar826 tkr734 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar92 tkr92 tkr
Lamnade koncernbidrag040 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar57 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden80 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar23 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden fusion80 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar16 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar fusion7 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga24 tkr9
Ovriga kortfristiga skulder91 tkr131 tkr
Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar415 tkr–
Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden415 tkr–
Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter415 tkr–
Periodiseringsfonder388 tkr258 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter947 tkr1 003 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Swedmast ABHuvudarbetsställe

    Bökhult 487, 305 97 Eldsberga

    Fastighet & mäklare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556958-0466

Registreringsdatum

11 januari 2014

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Halmstad, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Fastighet & mäklare

  • SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 95.102 – Reparation av kommunikationsutrustning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler