Swerik AB
559223-0436Aktiebolagreg. 2019
Skogås, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 261 tkr
Resultat efter fin. poster
7 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rapsodivägen 103, 142 41 Skogås
Postadress
c/o Reckovic, Rapsodivägen 103, 142 41 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Taxiverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 549 tkr | −9 tkr | 41 tkr |
| 2022 | 556 tkr | −17 tkr | 24 tkr |
| 2023 | 605 tkr | 6 tkr | 30 tkr |
| 2024 | 782 tkr | 17 tkr | 43 tkr |
| 2025 | 1 306 tkr | 74 tkr | 102 tkr |
| 2026 | 1 261 tkr | 7 tkr | 107 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,5 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −3,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 261 | 1 306 | 782 | 605 | 556 | 549 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −19 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 261 | 1 306 | 763 | 605 | 556 | 549 |
| Råvaror och förnödenheter | 206 | 228 | 140 | 79 | 57 | 65 |
| Övriga externa kostnader | 465 | 468 | 249 | 130 | 111 | 201 |
| Personalkostnader | 513 | 425 | 298 | 329 | 345 | 230 |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 107 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 255 | 1 232 | 747 | 598 | 573 | 556 |
| Rörelseresultat | 7 | 74 | 17 | 6 | −17 | −7 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | −0 | – | 0 | 2 |
| Finansiella poster | – | 0 | 0 | – | 0 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 | 74 | 17 | 6 | −17 | −9 |
| Resultat före skatt | 7 | 74 | 17 | 6 | −17 | −9 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 15 | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | 5 | 59 | 13 | 6 | −17 | −9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 179 | 250 | 60 | 119 | 179 | 239 |
| Anläggningstillgångar | 179 | 250 | 60 | 119 | 179 | 239 |
| Kortfristiga fordringar | −13 | −16 | −0 | 3 | 158 | – |
| Kassa och bank | 146 | 94 | 89 | 86 | 4 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 133 | 78 | 89 | 89 | 163 | 14 |
| Summa tillgångar | 311 | 328 | 148 | 208 | 342 | 253 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 52 | −7 | −20 | −26 | −9 | 0 |
| Fritt eget kapital | 57 | 52 | −7 | −20 | −26 | −9 |
| Eget kapital | 107 | 102 | 43 | 30 | 24 | 41 |
| Långfristiga skulder | 126 | 226 | 92 | 161 | 299 | 203 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 0 | 13 | 17 | 19 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 311 | 328 | 148 | 208 | 342 | 253 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,5 % | 31,1 % | 29,2 % | 14,5 % | 7 % | 16,2 % |
| Kassalikviditet | 169 % | 23 729 % | 683 % | 533 % | 864 % | 147 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 5,7 % | 2,1 % | 1 % | −3,1 % | −1,2 % |
| Vinstmarginal | 0,5 % | 5,7 % | 2,2 % | 1 % | −3,1 % | −1,7 % |
| Omsättningstillväxt | −3,4 % | 67,1 % | 29,3 % | 8,8 % | 1,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 % | 57,5 % | 30,7 % | 21 % | −71,6 % | −22,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 261 tkr | 1 306 tkr | 782 tkr | 605 tkr | 556 tkr | 549 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −72 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 72 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition | 57 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 57 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 179 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 357 tkr | 357 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 179 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 299 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 357 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 71 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 239 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −13 tkr | −16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | −28 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 126 tkr | 226 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 18 okt. 2019 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Swerik ABHuvudarbetsställe
Rapsodivägen 103, 142 41 Skogås
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559223-0436
Registreringsdatum
18 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.