Symbiooz Holding AB
559169-1679Aktiebolagreg. 2018
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 699 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tanneskärsgatan 25, 421 60 Västra Frölunda
Postadress
Tanneskärsgatan 25, 421 60 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall agera holdingbolag samt styra och utveckla verksamheten av sina dotterbolag, äga och förvalta värdepapper och annan lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 1 500 tkr | 1 550 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 1 500 tkr | 2 190 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 2 383 tkr | 2 873 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 1 273 tkr | 2 196 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 495 tkr | 2 691 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 000 tkr | 2 991 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 699 tkr | 3 740 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 27,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 | −0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 700 | 2 000 | 2 495 | 1 273 | 2 383 | 1 500 | 1 500 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 699 | 2 000 | 2 495 | 1 273 | 2 383 | 1 500 | 1 500 |
| Resultat före skatt | 2 699 | 2 000 | 2 495 | 1 273 | 2 383 | 1 500 | 1 500 |
| Årets resultat | 2 699 | 2 000 | 2 495 | 1 273 | 2 383 | 1 500 | 1 500 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 565 | 12 475 | 11 492 | 8 495 | 4 771 | 3 962 | 2 350 |
| Anläggningstillgångar | 13 565 | 12 475 | 11 492 | 8 495 | 4 771 | 3 962 | 2 350 |
| Kassa och bank | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 1 |
| Summa tillgångar | 13 574 | 12 475 | 11 492 | 8 495 | 4 771 | 3 988 | 2 350 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 991 | 941 | 146 | 873 | 440 | 640 | – |
| Fritt eget kapital | 3 690 | 2 941 | 2 641 | 2 146 | 2 823 | 2 140 | 1 500 |
| Eget kapital | 3 740 | 2 991 | 2 691 | 2 196 | 2 873 | 2 190 | 1 550 |
| Långfristiga skulder | 9 834 | 9 484 | 8 801 | 5 804 | 1 868 | 1 768 | 800 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 495 | 30 | 30 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 574 | 12 475 | 11 492 | 8 495 | 4 771 | 3 988 | 2 350 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 090 | 1 950 | 1 700 | 2 000 | 1 950 | 1 700 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,6 % | 24 % | 23,4 % | 25,9 % | 60,2 % | 54,9 % | 65,9 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 0 % | 0 % | 86 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 72,2 % | 66,9 % | 92,7 % | 58 % | 83 % | 68,5 % | 96,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 985 tkr | 985 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 985 tkr | 985 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 790 tkr | 1 300 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 790 tkr | 1 300 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 490 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 9 790 tkr | 10 190 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 9 790 tkr | 10 190 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 683 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 699 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 699 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 000 tkr | −2 495 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 000 tkr | 2 495 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 950 tkr | 1 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 740 tkr | 2 991 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 699 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 950 tkr | 1 700 tkr |
| Forslag disposition | 3 690 tkr | 2 941 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 600 tkr | 991 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −9 834 tkr | −9 484 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 2 500 tkr | 2 000 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 9 834 tkr | 9 484 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 27 aug. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Symbiooz Holding ABHuvudarbetsställe
Tanneskärsgatan 25, 421 60 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559169-1679
Registreringsdatum
27 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.