Synneröd TC AB
556908-4915Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 207 tkr
Resultat efter fin. poster
1 934 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Synnerödsvägen 11, 418 78 Göteborg
Postadress
Synnerödsvägen 11, 418 78 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 7 150 tkr | 866 tkr | – |
| 2022 | 9 303 tkr | 1 265 tkr | – |
| 2023 | 14 813 tkr | 1 666 tkr | 594 tkr |
| 2024 | 13 082 tkr | 719 tkr | 609 tkr |
| 2025 | 15 207 tkr | 1 934 tkr | 629 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 12,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 16,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 207 | 13 082 | 14 813 | 9 303 | 7 150 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 164 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 15 207 | 13 246 | 14 813 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 415 | 8 440 | 9 585 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 639 | 2 458 | 2 463 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 054 | 10 898 | 12 047 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 152 | 2 348 | 2 766 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 22 | 16 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 240 | 1 645 | 1 101 | – | – |
| Finansiella poster | −1 218 | −1 629 | −1 100 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 934 | 719 | 1 666 | 1 265 | 866 |
| Bokslutsdispositioner | −1 910 | −700 | −1 650 | – | – |
| Resultat före skatt | 24 | 19 | 16 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 4 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 19 | 15 | 12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 977 | 36 381 | 38 793 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 35 977 | 36 381 | 38 793 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 011 | 3 462 | 6 077 | – | – |
| Kassa och bank | 1 102 | 400 | 1 756 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 113 | 3 861 | 7 833 | – | – |
| Summa tillgångar | 39 090 | 40 242 | 46 626 | 48 275 | 47 536 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 559 | 544 | 531 | – | – |
| Fritt eget kapital | 579 | 559 | 544 | – | – |
| Eget kapital | 629 | 609 | 594 | – | – |
| Långfristiga skulder | 35 650 | 36 231 | 43 126 | – | – |
| Leverantörsskulder | 780 | 1 288 | 747 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 812 | 3 402 | 2 906 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 39 090 | 40 242 | 46 626 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 111 % | 113 % | 270 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,7 % | 18 % | 18,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,7 % | 5,5 % | 11,2 % | 13,6 % | 12,1 % |
| Omsättningstillväxt | 16,2 % | −11,7 % | 59,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 2,5 % | 2,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 19 tkr | 15 tkr |
| Byggnader mark | 35 977 tkr | 36 381 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 60 966 tkr | 58 732 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 24 990 tkr | 22 350 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 2 235 tkr | 46 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 639 tkr | 2 458 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −15 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 15 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 629 tkr | 609 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 19 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 935 tkr | 3 396 tkr |
| Forslag disposition | 579 tkr | 559 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 579 tkr | 559 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 70 tkr | 59 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 910 tkr | 700 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 17 998 tkr | 16 021 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 284 tkr | 332 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 597 tkr | 1 593 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 24 387 tkr | 23 988 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 11 263 tkr | 12 243 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 29 000 tkr | 29 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 148 tkr | 190 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Synneröd TC ABHuvudarbetsställe
Synnerödsvägen 11, 418 78 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556908-4915
Registreringsdatum
1 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.