Systrarna Degen Aktiebolag
556525-2821Aktiebolagreg. 1995
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 762 tkr
Resultat efter fin. poster
−66 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
2
Fjäderholmarnas Konferens - Fjäderholmarna konferens
systrarnadegen.se
Adresser
Besöksadress
Stora Fjäderholmen, 111 15 Stockholm
Postadress
Stora Fjäderholmen, 111 15 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang- och caféverksamhet, glasskiosk samt försäljning av hantverksprodukter samt skrivbyråverksamhet. Vidare skall bolaget bedriva hotell- och konferensverksamhet samt utbildnings och kursverksamhet och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 205 tkr | −70 tkr | – |
| 2023 | 1 841 tkr | −74 tkr | – |
| 2024 | 2 200 tkr | 143 tkr | 206 tkr |
| 2025 | 2 152 tkr | 15 tkr | 218 tkr |
| 2026 | 1 762 tkr | −66 tkr | 152 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,7 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −3,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −18,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 762 | 2 152 | 2 200 | 1 841 | 1 205 |
| Rörelseintäkter | 1 762 | 2 152 | 2 200 | – | – |
| Handelsvaror | 474 | 547 | 547 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 580 | 753 | 665 | – | – |
| Personalkostnader | 717 | 776 | 777 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 52 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 820 | 2 126 | 2 042 | – | – |
| Rörelseresultat | −58 | 26 | 158 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 12 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | −11 | −16 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −66 | 15 | 143 | −74 | −70 |
| Resultat före skatt | −66 | 15 | 143 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 6 | – | – |
| Årets resultat | −66 | 12 | 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 198 | 248 | 297 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 248 | 298 | 347 | – | – |
| Varulager | 8 | 24 | 11 | – | – |
| Kundfordringar | 6 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 146 | 106 | – | – |
| Kassa och bank | 78 | 50 | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 232 | 220 | 217 | – | – |
| Summa tillgångar | 480 | 518 | 564 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 98 | 86 | −50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 32 | 98 | 86 | – | – |
| Eget kapital | 152 | 218 | 206 | – | – |
| Långfristiga skulder | 141 | 170 | 270 | – | – |
| Leverantörsskulder | 120 | 66 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 187 | 129 | 88 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 480 | 518 | 564 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,7 % | 42,1 % | 36,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 119 % | 151 % | 235 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,3 % | 1,2 % | 7,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3,8 % | 0,7 % | 6,5 % | −4 % | −5,8 % |
| Omsättningstillväxt | −18,1 % | −2,2 % | 19,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −43,5 % | 5,3 % | 66,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 881 tkr | 1 076 tkr | 1 100 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −66 tkr | 12 tkr |
| Eventual forpliktelser | 700 tkr | 700 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −66 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 152 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −66 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 70 tkr | 70 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 70 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition | 32 tkr | 98 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 98 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 93 tkr | 84 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 198 tkr | 248 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 695 tkr | 695 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 496 tkr | 447 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 30 tkr | 30 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 8 tkr | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 35 tkr | 35 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 106 tkr | 135 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 398 tkr | 398 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Systrarna Degen AktiebolagHuvudarbetsställe
Stora Fjäderholmen, 111 15 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556525-2821
Registreringsdatum
1 augusti 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.