T&M Fastigheter i Nässjö AB
559210-6115Aktiebolagreg. 2019
Nässjö, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
507 tkr
Resultat efter fin. poster
118 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrigatan 32 A, 571 38 Nässjö
Postadress
Industrigatan 32 A, 571 38 Nässjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning och uthyrning av fastigheter, leasing av datorer och telefoner via hemsida samt marknadsföring och försäljning av lampor via webshop och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 750 tkr | 113 tkr | 138 tkr |
| 2021 | 866 tkr | 122 tkr | 234 tkr |
| 2022 | 388 tkr | 93 tkr | 308 tkr |
| 2023 | 444 tkr | 109 tkr | 394 tkr |
| 2024 | 417 tkr | 78 tkr | 456 tkr |
| 2025 | 507 tkr | 118 tkr | 550 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 23,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 21,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 507 | 417 | 444 | 388 | 866 | 750 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −2 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 16 | 0 | 118 | 133 |
| Rörelseintäkter | 507 | 417 | 460 | 388 | 984 | 881 |
| Råvaror och förnödenheter | 106 | 13 | 14 | 16 | 344 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 125 | 164 | 232 | 167 | 281 | 287 |
| Personalkostnader | 19 | 0 | −5 | −19 | 127 | 285 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 61 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 290 | 217 | 281 | 204 | 793 | 641 |
| Rörelseresultat | 217 | 199 | 180 | 184 | 191 | 240 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 99 | 121 | 71 | 91 | 70 | 127 |
| Finansiella poster | −99 | −121 | −71 | −91 | −70 | −127 |
| Resultat efter finansiella poster | 118 | 78 | 109 | 93 | 122 | 113 |
| Resultat före skatt | 118 | 78 | 109 | 93 | 122 | 113 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 16 | 23 | 20 | 25 | 25 |
| Årets resultat | 94 | 62 | 86 | 73 | 96 | 88 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 486 | 2 526 | 2 565 | 2 605 | 2 644 | 2 683 |
| Anläggningstillgångar | 2 486 | 2 526 | 2 565 | 2 605 | 2 644 | 2 701 |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 23 |
| Kundfordringar | 27 | 211 | 9 | 1 | 25 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 245 | 45 | 45 | 35 | 41 |
| Kassa och bank | 92 | 8 | 175 | 77 | 49 | 215 |
| Omsättningstillgångar | 156 | 253 | 220 | 122 | 84 | 280 |
| Summa tillgångar | 2 643 | 2 779 | 2 785 | 2 727 | 2 728 | 2 980 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 406 | 344 | 258 | 184 | 88 | 0 |
| Fritt eget kapital | 500 | 406 | 344 | 258 | 184 | 88 |
| Eget kapital | 550 | 456 | 394 | 308 | 234 | 138 |
| Långfristiga skulder | 1 970 | 2 020 | 2 040 | 2 090 | 2 250 | 2 400 |
| Leverantörsskulder | 15 | 16 | 70 | 47 | 43 | 16 |
| Skatteskulder | 23 | 21 | 29 | 51 | 80 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 123 | 303 | 351 | 329 | 244 | 442 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 643 | 2 779 | 2 785 | 2 727 | 2 728 | 2 980 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,8 % | 16,4 % | 14,1 % | 11,3 % | 8,6 % | 4,6 % |
| Kassalikviditet | 127 % | 84 % | 63 % | 37 % | 35 % | 58 % |
| Rörelsemarginal | 42,8 % | 47,8 % | 40,5 % | 47,4 % | 22,1 % | 32,1 % |
| Vinstmarginal | 23,3 % | 18,8 % | 24,5 % | 24 % | 14 % | 15,1 % |
| Omsättningstillväxt | 21,7 % | −6,1 % | 14,5 % | −55,2 % | 15,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 13,6 % | 21,9 % | 23,8 % | 41,1 % | 63,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 866 tkr | 750 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 94 tkr | 62 tkr |
| Byggnader mark | 2 486 tkr | 2 526 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 737 tkr | 2 737 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 251 tkr | 212 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 39 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 94 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −62 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 62 tkr | 86 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 500 tkr | 406 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 500 tkr | 406 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 7 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 850 tkr | 900 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 100 tkr | 1 150 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 870 tkr | 870 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 950 tkr | 1 950 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 950 tkr | 1 950 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 175 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
T&M Fastigheter i Nässjö ABHuvudarbetsställe
Industrigatan 32 A, 571 38 Nässjö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559210-6115
Registreringsdatum
1 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nässjö, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga registrerade namn
1 st
- proffslampor i Nässjö – särskilt företagsnamn, registrerat 5 mars 2021. För den del av verksamheten som avser marknadsföring och försäljning av lampor via webshop.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.