T Nordströms Lantbruk AB
559263-2318Aktiebolagreg. 2020
Mellerud, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 419 tkr
Resultat efter fin. poster
−594 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vedbyholms Egendom 1, 464 94 Mellerud
Postadress
Vedbyholms Egendom 1, 464 94 Mellerud
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lantbruk och entreprenadverksamhet inom lantbruk och anläggning samt annan därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 605 tkr | 451 tkr | – |
| 2023 | 3 374 tkr | −11 tkr | – |
| 2024 | 3 731 tkr | 75 tkr | 736 tkr |
| 2025 | 5 419 tkr | −594 tkr | 573 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,7 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −11 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 45,2 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 419 | 3 731 | 3 374 | 2 605 |
| Förändring av lager | 104 | −230 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 344 | 868 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 867 | 4 369 | – | – |
| Handelsvaror | 1 356 | 1 334 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 423 | 1 111 | – | – |
| Personalkostnader | 1 208 | 729 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 064 | 798 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 873 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 924 | 3 972 | – | – |
| Rörelseresultat | −57 | 397 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 631 | 391 | – | – |
| Finansiella poster | −537 | −322 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −594 | 75 | −11 | 451 |
| Bokslutsdispositioner | 430 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −164 | 75 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | – | – |
| Årets resultat | −164 | 69 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 104 | 14 950 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 386 | 269 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 491 | 15 218 | – | – |
| Varulager | 830 | 536 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 998 | 539 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 256 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 827 | 1 332 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 318 | 16 550 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 711 | 642 | – | – |
| Fritt eget kapital | 548 | 711 | – | – |
| Eget kapital | 573 | 736 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 430 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 460 | 9 656 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 048 | 2 249 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 286 | 5 728 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 318 | 16 550 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,7 % | 6,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 19 % | 14 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | 10,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −11 % | 2 % | −0,3 % | 17,3 % |
| Omsättningstillväxt | 45,2 % | 10,6 % | 29,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −28,6 % | 9,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 710 tkr | 3 731 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 430 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 386 tkr | 269 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 269 tkr | 269 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 71 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −164 tkr | 69 tkr |
| Byggnader mark | 25 tkr | 30 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 49 tkr | 49 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 25 tkr | 20 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 18 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −164 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −69 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 573 tkr | 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −164 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 430 tkr | 0 |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 64 tkr | 53 tkr |
| Forslag disposition | 548 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 548 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 777 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 10 080 tkr | 14 920 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 320 tkr | 15 875 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 563 tkr | 955 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 6 670 tkr | 2 803 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 2 115 tkr | 10 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 059 tkr | 793 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 451 tkr | 789 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 189 tkr | 0 |
| Lager varor under tillverkning | 640 tkr | 536 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 636 tkr | 4 975 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 157 tkr | 431 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 65 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 873 tkr | 2 629 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 44 tkr | 49 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 398 tkr | 9 607 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 65 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 27 tkr | 68 tkr |
| Stallda sakerheter | 9 899 tkr | 15 033 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 9 699 tkr | 14 833 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 300 tkr | 775 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
T Nordströms Lantbruk ABHuvudarbetsställe
Vedbyholms Egendom 1, 464 94 Mellerud
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559263-2318
Registreringsdatum
10 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mellerud, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.