Tabasco Reklambyrå Aktiebolag
556420-3445Aktiebolagreg. 1991
Kalmar, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
12 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 12, 392 32 Kalmar
Postadress
c/o Åke Persson, Storgatan 12, 392 32 Kalmar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reklambyråverksamhet, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 1 000 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −12 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −57 tkr | 1 189 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −67 tkr | 1 143 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −37 tkr | 1 124 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 80 tkr | 1 224 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −133 tkr | 1 091 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 12 tkr | 1 104 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | −1 | −2 | 0 | −2 | −1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | 12 | −132 | 82 | −37 | −64 | −56 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | −133 | 80 | −37 | −67 | −57 | −12 | 1 000 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 20 | 19 | 21 | 22 | – | – |
| Resultat före skatt | 12 | −133 | 100 | −19 | −46 | −35 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 12 | −133 | 100 | −19 | −46 | −35 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 334 | 3 303 | 3 417 | 3 317 | 3 336 | 3 382 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 334 | 3 303 | 3 417 | 3 317 | 3 336 | 3 382 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 334 | 3 303 | 3 417 | 3 317 | 3 336 | 3 384 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 971 | 1 104 | 1 004 | 1 023 | 1 069 | 1 104 | – | – |
| Fritt eget kapital | 984 | 971 | 1 104 | 1 004 | 1 023 | 1 069 | – | – |
| Eget kapital | 1 104 | 1 091 | 1 224 | 1 124 | 1 143 | 1 189 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 850 | 1 850 | 1 850 | 1 850 | 1 850 | 1 850 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 380 | 362 | 343 | 343 | 343 | 345 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 334 | 3 303 | 3 417 | 3 317 | 3 336 | 3 384 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,1 % | 33 % | 35,8 % | 33,9 % | 34,3 % | 35,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | −12,2 % | 8,2 % | −1,7 % | −4 % | −2,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 334 tkr | 3 303 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 417 tkr | 3 417 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 114 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 31 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −83 tkr | −114 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | −133 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | −133 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 133 tkr | −100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −133 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 104 tkr | 1 091 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | −133 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 984 tkr | 971 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 984 tkr | 971 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 31 tkr | −57 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 252 tkr | 221 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 252 tkr | 221 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 850 tkr | 1 850 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 31 tkr | 114 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 19 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 369 tkr | 351 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 850 tkr | 1 850 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Tabasco Reklambyrå AktiebolagHuvudarbetsställe
Storgatan 12, 392 32 Kalmar
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556420-3445
Registreringsdatum
15 februari 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kalmar, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.