TÄBY LIVS Aktiebolag
556307-6073Aktiebolagreg. 1987
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
128 478 tkr
Resultat efter fin. poster
8 676 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
27
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Midgårdsvägen 2, 187 74 Täby
Postadress
Midgårdsvägen 2, 187 74 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva snabbköpsaffär, försäljning av fast lös egendom, även värdepapper samt ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 123 931 tkr | 7 625 tkr | 6 187 tkr |
| 2025 | 128 478 tkr | 8 676 tkr | 6 993 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 6,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 3,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 128 478 | 123 931 |
| Rörelseintäkter | 22 183 | 20 920 |
| Rörelseresultat | 8 642 | 7 535 |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 15 |
| Finansiella poster | 34 | 90 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 676 | 7 625 |
| Resultat före skatt | 8 676 | 7 625 |
| Skatt på årets resultat | 1 810 | 1 559 |
| Årets resultat | 6 865 | 6 066 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 297 | 4 319 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 698 | 13 |
| Anläggningstillgångar | 6 995 | 4 332 |
| Varulager | 2 583 | 2 771 |
| Kundfordringar | 261 | 234 |
| Kortfristiga fordringar | 1 219 | 1 252 |
| Kassa och bank | 5 494 | 6 514 |
| Omsättningstillgångar | 9 296 | 10 537 |
| Summa tillgångar | 16 290 | 14 869 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 7 | 1 |
| Fritt eget kapital | 6 873 | 6 067 |
| Eget kapital | 6 993 | 6 187 |
| Obeskattade reserver | 378 | 378 |
| Leverantörsskulder | 4 443 | 4 087 |
| Skatteskulder | 118 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 8 919 | 8 304 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 290 | 14 869 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 27 | 27 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 6 872 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 44,8 % | 43,6 % |
| Kassalikviditet | 75 % | 94 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 6,1 % |
| Vinstmarginal | 6,8 % | 6,2 % |
| Omsättningstillväxt | 3,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 98,2 % | 98 % |
| Omsättning per anställd | 4 758 tkr | 4 590 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 378 tkr | 378 tkr |
| Aktuell skattefodran | 0 | 110 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 13 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 685 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 685 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 3 685 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 6 865 tkr | 6 066 tkr |
| Byggnader mark | 345 tkr | 423 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 050 tkr | 1 050 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 865 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 066 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 865 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 6 060 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 345 tkr | 423 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 3 670 tkr | 3 670 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 3 326 tkr | 3 247 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 79 tkr | 127 tkr |
| Forslag disposition | 6 873 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 553 | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 442 tkr | 554 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 952 tkr | 3 896 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 14 566 tkr | 15 571 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 613 tkr | 11 675 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 092 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 86 tkr | 922 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 024 tkr | 1 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 085 tkr | 465 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 583 tkr | 2 771 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 14 | 13 |
| Medelantalet anstallda man | 13 | 14 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 516 tkr | 353 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 136 tkr | 1 125 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 42 tkr | 105 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 222 tkr | 3 092 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
TÄBY LIVS AktiebolagHuvudarbetsställe
Midgårdsvägen 2, 187 74 Täby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556307-6073
Registreringsdatum
12 oktober 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.