swereg

Tagessons El Konsult Aktiebolag

556503-9913Aktiebolagreg. 1995

Elektriker
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mariannelund, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 tkr

−80 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−32 tkr

+44 % mot föregående år

Soliditet

100 %

+26,7 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kullabäck 1, 598 97 Mariannelund

Postadress

Kullabäck 1, 598 97 Mariannelund

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom el-installation och el-distribution med utbildning, teknisk rådgivning, projektering och konstruktion, utföra elinstallationer, bedriva försäljning av elmaterial samt bedriva uthyrning av maskiner och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020251 tkr322 tkr462 tkr
2021125 tkr356 tkr488 tkr
202250 tkr42 tkr523 tkr
202370 tkr216 tkr638 tkr
202413 tkr−56 tkr463 tkr
20253 tkr−32 tkr478 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 100,1 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal −1 231,4 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −79,8 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning3137050125251
Övriga rörelseintäkter–019803160
Rörelseintäkter31326850155311
Handelsvaror812414196
Övriga externa kostnader573873303263
Personalkostnader–––010
Av- och nedskrivningar727255583521
Rörelsekostnader1371121521028790
Rörelseresultat−135−99116−5268222
Ränteintäkter och liknande000–00
Räntekostnader och liknande––0010
Finansiella poster1034310094288100
Resultat efter finansiella poster−32−5621642356322
Bokslutsdispositioner478115−7−19−39
Resultat före skatt152523135337282
Skatt på årets resultat–01601139
Årets resultat152521535326243

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar1542262124322150
Finansiella anläggningstillgångar222219402402407568
Anläggningstillgångar376445614834622568
Kortfristiga fordringar886352133
Kassa och bank14129325043122162
Omsättningstillgångar14930125679144195
Summa tillgångar525746870912766763
Aktiekapital100100100100100100
Bundet eget kapital120120120120120120
Balanserat resultat3433183033684299
Fritt eget kapital358343518403368342
Eget kapital478463638523488462
Obeskattade reserver60107188203196177
Skatteskulder–––01158
Kortfristiga skulder−131764418782124
Summa eget kapital och skulder525746870912766763

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Föreslagen utdelning (tkr)00200–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet100,1 %73,4 %90,5 %75 %84 %78,9 %
Kassalikviditet−1 165 %171 %579 %42 %175 %157 %
Rörelsemarginal−5 231,6 %−776,1 %166 %−104,9 %54,5 %88,2 %
Vinstmarginal−1 231,4 %−440,4 %309,9 %83,7 %285,5 %128 %
Omsättningstillväxt−79,8 %−81,7 %39,4 %−59,9 %−50,4 %–
Avkastning på eget kapital3,2 %5,4 %33,7 %6,7 %66,8 %52,7 %
Omsättning per anställd––––––
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar047 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag68 tkr68 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden68 tkr68 tkr
Andra langfristiga fordringar154 tkr151 tkr
Arets resultat eget kapital15 tkr25 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat15 tkr25 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−25 tkr−215 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning25 tkr215 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–200 tkr
Forandring overavskrivningar47 tkr0
Forandring periodiseringsfond081 tkr
Forslag disposition358 tkr343 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning358 tkr343 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar154 tkr226 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden441 tkr441 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–86 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar72 tkr72 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr8 tkr
Ovriga kortfristiga skulder−13 tkr176 tkr
Periodiseringsfonder60 tkr60 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda100 tkr25 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar3 tkr18 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Tagessons El Konsult AktiebolagHuvudarbetsställe

    Kullabäck 1, 598 97 Mariannelund

    Elektriker

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556503-9913

Registreringsdatum

17 januari 1995

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vimmerby, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Elektriker

  • SNI 43.210 – Elinstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler