Taj Mahal Holding AB
556926-2412Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−148 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kammakargatan 40, 111 60 Stockholm
Postadress
c/o Butik Taj Mahal Livs, Kammakargatan 40, 111 60 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −39 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −35 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −32 tkr | 2 069 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −148 tkr | 1 921 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,4 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 148 | 32 | – | – |
| Rörelsekostnader | 148 | 32 | – | – |
| Rörelseresultat | −148 | −32 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −148 | −32 | −35 | −39 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 35 | – | – |
| Resultat före skatt | −148 | 3 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −148 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 394 | 5 394 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 394 | 5 394 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 673 | 4 108 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 673 | 4 110 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 067 | 9 504 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 5 050 | 5 050 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 981 | −2 983 | – | – |
| Fritt eget kapital | −3 129 | −2 981 | – | – |
| Eget kapital | 1 921 | 2 069 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 147 | 7 436 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 067 | 9 504 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,4 % | 21,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 62 % | 55 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,7 % | 0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 000 tkr | 2 026 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 2 000 tkr | 2 026 tkr |
| Andelar koncernforetag | 5 394 tkr | 5 394 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 394 tkr | 5 394 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −148 tkr | 2 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 700 tkr | 1 930 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −148 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 921 tkr | 2 069 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −148 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 672 tkr | 3 997 tkr |
| Forslag disposition | −3 129 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 129 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 1 700 tkr | 1 895 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 485 | 111 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 920 tkr | 920 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 8 196 tkr | 6 490 tkr |
| Stallda sakerheter | 585 tkr | 571 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 25 tkr |
| Uppskrivningsfond | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Taj Mahal Holding ABHuvudarbetsställe
Kammakargatan 40, 111 60 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556926-2412
Registreringsdatum
18 mars 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.