Tak och Fasad i Umeå AB
559165-8777Aktiebolagreg. 2018
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 333 tkr
Resultat efter fin. poster
327 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
5
Tak & Fasad Umeå
takfasad.se
Adresser
Besöksadress
Lärlingsgatan 22 E, 904 22 Umeå
Postadress
Lärlingsgatan 22 E, 904 22 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Plåtslageri med därmed förenlig verksamhet, försäljning av plåt, smide och byggverksamhet. Teknisk konsult inom bygg och anläggningsteknik. Handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 11 227 tkr | 1 189 tkr | 974 tkr |
| 2020 | 7 583 tkr | 44 tkr | 107 tkr |
| 2021 | 8 368 tkr | 873 tkr | 639 tkr |
| 2022 | 5 128 tkr | 893 tkr | 597 tkr |
| 2023 | 5 744 tkr | 886 tkr | 764 tkr |
| 2024 | 6 285 tkr | 248 tkr | 910 tkr |
| 2025 | 8 333 tkr | 327 tkr | 1 167 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 32,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 333 | 6 285 | 5 744 | 5 128 | 8 368 | 7 583 | 11 227 |
| Övriga rörelseintäkter | 167 | 177 | 287 | 200 | 136 | 108 | 250 |
| Rörelseintäkter | 8 500 | 6 462 | 6 031 | 5 328 | 8 504 | 7 692 | 11 477 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 528 | 2 366 | 2 323 | 2 015 | 4 395 | 3 555 | 4 699 |
| Handelsvaror | 362 | – | – | 0 | 39 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 817 | 760 | 729 | 690 | 743 | 863 | 1 479 |
| Personalkostnader | 3 377 | 3 002 | 1 940 | 1 636 | 2 358 | 3 140 | 4 016 |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 68 | 152 | 93 | 93 | 86 | 86 |
| Rörelsekostnader | 8 162 | 6 195 | 5 144 | 4 433 | 7 628 | 7 645 | 10 283 |
| Rörelseresultat | 337 | 267 | 887 | 895 | 876 | 47 | 1 193 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 20 | 1 | 2 | 3 | 3 | 4 |
| Finansiella poster | −10 | −19 | −1 | −2 | −3 | −3 | −4 |
| Resultat efter finansiella poster | 327 | 248 | 886 | 893 | 873 | 44 | 1 189 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 450 | −163 | −225 | −200 | – | – |
| Resultat före skatt | 327 | 698 | 723 | 668 | 673 | 44 | 1 189 |
| Skatt på årets resultat | 70 | 152 | 156 | 140 | 141 | 11 | 266 |
| Årets resultat | 257 | 546 | 568 | 528 | 532 | 33 | 924 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 165 | 243 | 251 | 105 | 198 | 258 | 345 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 586 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 751 | 243 | 251 | 105 | 198 | 258 | 345 |
| Varulager | 60 | 421 | 236 | 110 | 97 | 136 | 105 |
| Kundfordringar | 1 503 | 383 | 985 | 237 | 235 | 669 | 345 |
| Kortfristiga fordringar | 1 566 | 567 | 1 109 | 323 | 315 | 776 | 410 |
| Kassa och bank | 630 | 704 | 969 | 1 323 | 951 | 289 | 1 468 |
| Omsättningstillgångar | 2 256 | 1 692 | 2 313 | 1 756 | 1 364 | 1 201 | 1 983 |
| Summa tillgångar | 3 007 | 1 936 | 2 565 | 1 862 | 1 562 | 1 459 | 2 327 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 860 | 314 | 147 | 19 | 57 | 24 | – |
| Fritt eget kapital | 1 117 | 860 | 714 | 547 | 589 | 57 | 924 |
| Eget kapital | 1 167 | 910 | 764 | 597 | 639 | 107 | 974 |
| Obeskattade reserver | 75 | 75 | 525 | 425 | 200 | – | – |
| Långfristiga skulder | 116 | 233 | 352 | – | 0 | 17 | 58 |
| Leverantörsskulder | 494 | 181 | 437 | 274 | 185 | 450 | 282 |
| Skatteskulder | 0 | 24 | 67 | 97 | 165 | 11 | 197 |
| Kortfristiga skulder | 1 648 | 717 | 923 | 840 | 723 | 1 335 | 1 296 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 007 | 1 936 | 2 565 | 1 862 | 1 562 | 1 459 | 2 327 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 3 | 2.5 | 3.5 | 5 | 6 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | 0 | 400 | 400 | 400 | – | 600 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,8 % | 50,1 % | 46,1 % | 50,2 % | 51,1 % | 7,3 % | 41,8 % |
| Kassalikviditet | 133 % | 177 % | 225 % | 196 % | 175 % | 80 % | 145 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 4,3 % | 15,4 % | 17,5 % | 10,5 % | 0,6 % | 10,6 % |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 4 % | 15,4 % | 17,4 % | 10,4 % | 0,6 % | 10,6 % |
| Omsättningstillväxt | 32,6 % | 9,4 % | 12 % | −38,7 % | 10,3 % | −32,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 22 % | 60 % | 74,3 % | 88,4 % | 83,3 % | 30,8 % | 94,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 667 tkr | 1 257 tkr | 1 915 tkr | 2 051 tkr | 2 391 tkr | 1 517 tkr | 1 871 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 257 tkr | 546 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 257 tkr | 546 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −546 tkr | −568 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 546 tkr | 568 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 400 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 450 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 586 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 586 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 586 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 117 tkr | 860 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 317 tkr | 860 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 800 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 38 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 165 tkr | 243 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 821 tkr | 821 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 656 tkr | 578 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 78 tkr | 68 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 60 tkr | 421 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 133 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 494 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 54 tkr | 54 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 116 tkr | 170 tkr |
| Periodiseringsfonder | 75 tkr | 75 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 63 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 607 tkr | 358 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 12 juli 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Tak och Fasad i Umeå ABHuvudarbetsställe
Lärlingsgatan 22 E, 904 22 Umeå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559165-8777
Registreringsdatum
12 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.