Tak och Plåtgruppen i Stockholm AB
559026-8180Aktiebolagreg. 2015
Skarpnäck, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 537 tkr
Resultat efter fin. poster
983 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flygfältsgatan 9, 128 30 Skarpnäck
Postadress
Flygfältsgatan 9, 128 30 Skarpnäck
Verksamhetsbeskrivning
Plåtslageriarbeten samt Byggnation, Renovering, nybyggnad och nyproduktion
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7 796 tkr | 836 tkr | – |
| 2021 | 6 500 tkr | 401 tkr | – |
| 2022 | 10 114 tkr | 992 tkr | 1 740 tkr |
| 2023 | 10 217 tkr | 390 tkr | 1 596 tkr |
| 2024 | 8 336 tkr | −202 tkr | 945 tkr |
| 2025 | 9 537 tkr | 983 tkr | 1 757 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 537 | 8 336 | 10 217 | 10 114 | 6 500 | 7 796 |
| Rörelseintäkter | 9 537 | 8 336 | 10 217 | 10 114 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 878 | 4 926 | 7 056 | 7 049 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 161 | 1 102 | 963 | 1 093 | – | – |
| Personalkostnader | 2 508 | 2 512 | 1 806 | 975 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 556 | 8 541 | 9 825 | 9 118 | – | – |
| Rörelseresultat | 981 | −205 | 392 | 996 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 2 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 3 | −2 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 983 | −202 | 390 | 992 | 401 | 836 |
| Resultat före skatt | 983 | −202 | 390 | 992 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 171 | 0 | 83 | 214 | – | – |
| Årets resultat | 812 | −202 | 307 | 778 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 80 | 89 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 80 | 89 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 450 | 654 | 109 | 1 246 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 816 | 1 358 | 687 | 1 510 | – | – |
| Kassa och bank | 1 167 | 188 | 1 002 | 315 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 983 | 1 546 | 1 689 | 1 825 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 063 | 1 635 | 1 689 | 1 825 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 895 | 1 096 | 1 240 | 911 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 707 | 895 | 1 546 | 1 690 | – | – |
| Eget kapital | 1 757 | 945 | 1 596 | 1 740 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 348 | 0 | 54 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 306 | 690 | 93 | 86 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 063 | 1 635 | 1 689 | 1 825 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 450 | – | 450 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,2 % | 57,8 % | 94,5 % | 95,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 648 % | 224 % | 1 826 % | 2 132 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | −2,5 % | 3,8 % | 9,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,3 % | −2,4 % | 3,8 % | 9,8 % | 6,2 % | 10,7 % |
| Omsättningstillväxt | 14,4 % | −18,4 % | 1 % | 55,6 % | −16,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,2 % | −21,4 % | 19,2 % | 44,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 384 tkr | 2 084 tkr | 3 406 tkr | 3 371 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 812 tkr | −202 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 812 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 202 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −202 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 9 tkr | 9 tkr |
| Forslag disposition | 1 707 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 257 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 450 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 256 tkr | 405 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 80 tkr | 89 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 90 tkr | 90 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 10 tkr | 1 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 109 tkr | 299 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 156 tkr | 333 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 132 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Tak och Plåtgruppen i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Flygfältsgatan 9, 128 30 Skarpnäck
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559026-8180
Registreringsdatum
17 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.