Take Off Café & Restaurang Aktiebolag
556538-6777Aktiebolagreg. 1997
Ängelholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 206 tkr
Resultat efter fin. poster
−83 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Margretetorpsvägen 445, 262 91 Ängelholm
Postadress
Margretetorpsvägen 445, 262 91 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva café-, restaurant-, catering- och kioskverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 869 tkr | −469 tkr | – |
| 2021 | 1 408 tkr | −81 tkr | – |
| 2022 | 2 776 tkr | 214 tkr | 541 tkr |
| 2023 | 3 739 tkr | 90 tkr | 626 tkr |
| 2024 | 3 711 tkr | −31 tkr | 603 tkr |
| 2025 | 3 206 tkr | −83 tkr | 537 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,2 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −2,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −13,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 206 | 3 711 | 3 739 | 2 776 | 1 408 | 3 869 |
| Övriga rörelseintäkter | 321 | 488 | 425 | 697 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 528 | 4 199 | 4 164 | 3 473 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 878 | 1 162 | 1 242 | 871 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 825 | 829 | 800 | 843 | – | – |
| Personalkostnader | 1 851 | 2 145 | 1 798 | 1 304 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 35 | 60 | 59 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 120 | 118 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 589 | 4 171 | 4 020 | 3 195 | – | – |
| Rörelseresultat | −61 | 28 | 144 | 278 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 21 | 58 | 66 | – | – |
| Finansiella poster | −22 | −59 | −54 | −64 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −83 | −31 | 90 | 214 | −81 | −469 |
| Bokslutsdispositioner | 18 | 18 | 26 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −66 | −13 | 117 | 214 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 32 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −66 | −23 | 85 | 214 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 487 | 523 | 762 | 574 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 111 | 111 | 634 | 111 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 598 | 634 | 1 396 | 685 | – | – |
| Varulager | 392 | 337 | 324 | 352 | – | – |
| Kundfordringar | 170 | 95 | 60 | 471 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 230 | 224 | 146 | 579 | – | – |
| Kassa och bank | 47 | 255 | 1 082 | 1 250 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 669 | 815 | 1 551 | 2 181 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 268 | 1 449 | 2 948 | 2 866 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 232 | 240 | 247 | 255 | – | – |
| Balanserat resultat | 370 | 386 | 294 | 73 | – | – |
| Fritt eget kapital | 304 | 363 | 378 | 286 | – | – |
| Eget kapital | 537 | 603 | 626 | 541 | – | – |
| Obeskattade reserver | 45 | 63 | 81 | 107 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 1 400 | – | – |
| Leverantörsskulder | 49 | 143 | 105 | 107 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 39 | 27 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 686 | 783 | 2 241 | 818 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 268 | 1 449 | 2 948 | 2 866 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 4 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,2 % | 45 % | 23,4 % | 21,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 40 % | 61 % | 55 % | 224 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,9 % | 0,8 % | 3,9 % | 10 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,6 % | −0,8 % | 2,4 % | 7,7 % | −5,8 % | −12,1 % |
| Omsättningstillväxt | −13,6 % | −0,8 % | 34,7 % | 97,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,3 % | −3,8 % | 13,5 % | 39,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 069 tkr | 928 tkr | 1 246 tkr | 925 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (53)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 45 tkr | 63 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 111 tkr | 111 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 111 tkr | 111 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 139 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 30 | 1 032 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 511 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 25 tkr | 24 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −66 tkr | −23 tkr |
| Byggnader mark | 237 tkr | 255 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 704 tkr | 704 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 580 tkr | 569 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 7 tkr | 7 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 112 tkr | 120 tkr |
| Forandring avskrivning uppskrivna tillgangar | −7 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −66 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 537 tkr | 603 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −66 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 18 tkr | 18 tkr |
| Forskott fran kunder | 2 tkr | – |
| Forslag disposition | 304 tkr | 363 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 304 tkr | 363 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 35 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 45 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 257 tkr | 1 257 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 212 tkr | 1 194 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 392 tkr | 337 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −169 | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 255 tkr | 304 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 13 tkr | 13 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 192 tkr | 192 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 192 tkr | 192 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 204 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −3 tkr | −38 tkr |
| Stallda sakerheter | 850 tkr | 950 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 850 tkr | 950 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 379 tkr | 299 tkr |
| Uppskrivningsfond | 112 tkr | 120 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Take Off Café & Restaurang AktiebolagHuvudarbetsställe
Margretetorpsvägen 445, 262 91 Ängelholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556538-6777
Registreringsdatum
29 januari 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ängelholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.120 – Mobil restaurangverksamhet
- SNI 56.229 – Övrig centralköks- och cateringverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.