swereg

Taktik Marin AB

559184-1860Aktiebolagreg. 2018

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ljusterö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

773 tkr

+5 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

20 tkr

−26 % mot föregående år

Soliditet

36 %

+13,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Varvsvägen 3, 184 97 Ljusterö

Postadress

Varvsvägen 3, 184 97 Ljusterö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva marin serviceverksamhet såväl lokalt som mobilt, service, underhåll, reparationer samt förvaring av företrädesvis privatägda fritidsbåtar och även förmedling och försäljning av begagnade båtar, motorer och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019233 tkr34 tkr69 tkr
2020835 tkr−8 tkr69 tkr
20211 259 tkr25 tkr83 tkr
20221 294 tkr4 tkr91 tkr
2023564 tkr−35 tkr56 tkr
2024734 tkr27 tkr83 tkr
2025773 tkr20 tkr99 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 35,7 % – branschmedian 60,9 %

Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt 5,3 % – branschmedian 0,4 %

Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning7737345641 2941 259835233
Övriga rörelseintäkter01785025––
Rörelseintäkter7739125691 2941 284835233
Råvaror och förnödenheter1725593204595631
Handelsvaror7911914524923417372
Övriga externa kostnader28533221322836230666
Personalkostnader3063351343951052984
Av- och nedskrivningar6262428989926
Rörelsekostnader7488735921 2811 249842200
Rörelseresultat2539−231334−834
Ränteintäkter och liknande010000–
Räntekostnader och liknande5121210900
Finansiella poster−5−12−12−9−90−0
Resultat efter finansiella poster2027−35425−834
Bokslutsdispositioner––07−69−9
Resultat före skatt2027−351018125
Skatt på årets resultat3–03416
Årets resultat1727−35714019

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Immateriella anläggningstillgångar000061221
Materiella anläggningstillgångar159221207249332102102
Anläggningstillgångar159221207249338114123
Kundfordringar3620523042381466
Kortfristiga fordringar64458533426424297
Kassa och bank551011532302189342
Omsättningstillgångar119146238563483334139
Summa tillgångar278367445813821449263
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat33641331919–
Fritt eget kapital4933641331919
Eget kapital99835691836969
Obeskattade reserver–––0709
Långfristiga skulder7992202503249––
Leverantörsskulder0240949634
Skatteskulder–––0176
Kortfristiga skulder99192187219482380185
Summa eget kapital och skulder278367445813821449263

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda111––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet35,7 %22,6 %12,6 %11,2 %10,8 %15,4 %28,9 %
Kassalikviditet120 %76 %127 %258 %100 %88 %75 %
Rörelsemarginal3,2 %5,3 %−4,1 %1 %2,7 %−0,9 %14,5 %
Vinstmarginal2,6 %3,7 %−6,2 %0,3 %2 %−1 %14,6 %
Omsättningstillväxt5,3 %30,1 %−56,4 %2,8 %50,8 %258,4 %–
Avkastning på eget kapital16,8 %32,4 %−62,3 %8,2 %17 %0,5 %27,4 %
Omsättning per anställd773 tkr734 tkr564 tkr––––
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital17 tkr27 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat17 tkr27 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−27 tkr35 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning27 tkr−35 tkr
Forandring eget kapital totalt99 tkr83 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat17 tkr27 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forskott immateriella anlaggningstillgangar00
Forslag disposition49 tkr33 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning49 tkr33 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter20 tkr15 tkr
Inventarier verktyg installationer159 tkr221 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden308 tkr308 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar149 tkr88 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar0372 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop0265 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar62 tkr62 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar0182 tkr
Odefinierat begrepp monetart233 tkr255 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga7 tkr10 tkr
Ovriga kortfristiga skulder88 tkr179 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut79 tkr92 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter12 tkr12 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 7 dec. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –

  • Taktik Marin ABHuvudarbetsställe

    Varvsvägen 3, 184 97 Ljusterö

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559184-1860

Registreringsdatum

7 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Österåker, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 33.150 – Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler