Tälje Service & Jour AB
559243-1737Aktiebolagreg. 2020
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
213 tkr
Resultat efter fin. poster
−116 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Fastighetstjänster i Södertälje - Tälje service & jour AB
Tälje Service & Jour AB erbjuder trädgårdsskötsel, VVS-jour, snickeri och måleri i Södertälje och södra Stockholm. Helhetslösningar för din fastighet!
taljeservicejour.se
Adresser
Besöksadress
Soldalsvägen 1 B, 151 68 Södertälje
Postadress
Soldalsvägen 1 B, 151 68 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, fastighetsservice, med samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2022 | 246 tkr | 105 tkr | – |
| 2023 | 1 178 tkr | 658 tkr | 629 tkr |
| 2024 | 1 148 tkr | 181 tkr | 466 tkr |
| 2025 | 213 tkr | −116 tkr | 168 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −54,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −81,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 213 | 1 148 | 1 178 | 246 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 213 | 1 168 | 1 178 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 57 | 507 | 337 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 238 | 288 | 71 | – | – |
| Personalkostnader | 26 | 192 | 112 | – | – |
| Rörelsekostnader | 321 | 986 | 519 | – | – |
| Rörelseresultat | −108 | 181 | 659 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −116 | 181 | 658 | 105 | −0 |
| Resultat före skatt | −116 | 181 | 658 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 44 | 136 | – | – |
| Årets resultat | −116 | 137 | 523 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 44 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 185 | 316 | – | – |
| Kassa och bank | 113 | 437 | 574 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 186 | 622 | 889 | – | – |
| Summa tillgångar | 186 | 622 | 889 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 258 | 304 | 81 | – | – |
| Fritt eget kapital | 143 | 441 | 604 | – | – |
| Eget kapital | 168 | 466 | 629 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 148 | 146 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 156 | 241 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 186 | 622 | 889 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90 % | 74,9 % | 70,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 021 % | 399 % | 369 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −50,7 % | 15,8 % | 55,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −54,3 % | 15,8 % | 55,9 % | 42,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −81,5 % | −2,6 % | 379,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −68,9 % | 29,5 % | 83,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −116 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −116 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −137 tkr | −223 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 137 tkr | 223 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 183 tkr | – |
| Forslag disposition | 143 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 143 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 73 tkr | 141 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | −2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 353 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Tälje Service & Jour ABHuvudarbetsställe
Soldalsvägen 1 B, 151 68 Södertälje
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559243-1737
Registreringsdatum
18 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.