Tandläkare Niclas Bergström AB
559100-6068Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 676 tkr
Resultat efter fin. poster
1 316 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmborgsgatan 4, 211 38 Malmö
Postadress
c/o Hansa Estetik, Malmborgsgatan 4, 211 38 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Tandvårdsverksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4 318 tkr | 1 787 tkr | – |
| 2021 | 4 320 tkr | 2 014 tkr | – |
| 2022 | 5 547 tkr | 2 164 tkr | 3 261 tkr |
| 2023 | 5 192 tkr | 1 831 tkr | 3 977 tkr |
| 2024 | 3 850 tkr | 952 tkr | 4 300 tkr |
| 2025 | 5 676 tkr | 1 316 tkr | 4 916 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,8 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 23,2 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 47,4 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 676 | 3 850 | 5 192 | 5 547 | 4 320 | 4 318 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 51 | 98 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 677 | 3 850 | 5 243 | 5 644 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 567 | 1 279 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 1 852 | 1 874 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 742 | 670 | 403 | 411 | – | – |
| Personalkostnader | 1 720 | 1 184 | 1 170 | 1 195 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 333 | 144 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 363 | 3 277 | 3 425 | 3 480 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 314 | 573 | 1 818 | 2 164 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 8 | 13 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 379 | 13 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 316 | 952 | 1 831 | 2 164 | 2 014 | 1 787 |
| Bokslutsdispositioner | −69 | −160 | −467 | −543 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 247 | 792 | 1 365 | 1 621 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 271 | 99 | 288 | 336 | – | – |
| Årets resultat | 976 | 692 | 1 076 | 1 285 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 315 | 405 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 971 | 1 110 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 949 | 5 045 | 5 565 | 3 915 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 236 | 6 560 | 5 565 | 3 915 | – | – |
| Varulager | 225 | 159 | 19 | 19 | – | – |
| Kundfordringar | 24 | 14 | 41 | 80 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 237 | 325 | 197 | 231 | – | – |
| Kassa och bank | 460 | 300 | 1 215 | 1 373 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 922 | 784 | 1 432 | 1 623 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 158 | 7 344 | 6 997 | 5 538 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 890 | 3 557 | 2 851 | 1 926 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 866 | 4 250 | 3 927 | 3 211 | – | – |
| Eget kapital | 4 916 | 4 300 | 3 977 | 3 261 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 521 | 2 452 | 2 292 | 1 825 | – | – |
| Leverantörsskulder | 107 | 21 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 33 | 33 | 33 | 138 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 721 | 593 | 728 | 452 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 158 | 7 344 | 6 997 | 5 538 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 4 000 | 360 | 370 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,8 % | 85,1 % | 82,9 % | 85,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 97 % | 105 % | 194 % | 355 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,2 % | 14,9 % | 35 % | 39 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,2 % | 24,7 % | 35,3 % | 39 % | 46,6 % | 41,4 % |
| Omsättningstillväxt | 47,4 % | −25,9 % | −6,4 % | 28,4 % | 0,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | 16,1 % | 27,1 % | 39,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 892 tkr | 1 925 tkr | 2 596 tkr | 2 774 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 949 tkr | 5 045 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 5 949 tkr | 5 045 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 307 tkr | 1 420 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 211 tkr | 900 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 976 tkr | 692 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 976 tkr | 692 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −692 tkr | −1 076 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 692 tkr | 1 076 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 360 tkr | 370 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 916 tkr | 4 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 976 tkr | 692 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 360 tkr | 370 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −69 tkr | −160 tkr |
| Forskott fran kunder | 200 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition | 4 866 tkr | 4 250 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 866 tkr | 3 890 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 68 tkr | 53 tkr |
| Goodwill | 315 tkr | 405 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 450 tkr | 450 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 135 tkr | 45 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 90 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 971 tkr | 1 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 313 tkr | 1 208 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 342 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 105 tkr | 1 208 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 243 tkr | 99 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 225 tkr | 159 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 145 tkr | 257 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 429 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 521 tkr | 2 452 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 372 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 218 tkr | 97 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Tandläkare Niclas Bergström ABHuvudarbetsställe
Malmborgsgatan 4, 211 38 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559100-6068
Registreringsdatum
14 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 86.230 – Tandläkarverksamhet
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.