swereg

Tandvården Strömsnäs AB

559287-3425Aktiebolagreg. 2020

Tandvård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Strömsnäsbruk, Kronobergs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 032 tkr

+29 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

73 tkr

−88 % mot föregående år

Soliditet

32 %

−13,8 p.e. mot föregående år

Anställda

5

+25 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Strömsnäsbruk

Postadress

Box 67, 287 22 Strömsnäsbruk

Verksamhetsbeskrivning

Tandvård, skönhetsvård, fastighetsförvaltning, samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20224 327 tkr208 tkr136 tkr
20233 455 tkr61 tkr160 tkr
20244 692 tkr589 tkr508 tkr
20256 032 tkr73 tkr566 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 31,5 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 1,2 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 28,6 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning6 0324 6923 4554 327
Övriga rörelseintäkter431183
Rörelseintäkter6 0754 7043 4634 330
Råvaror och förnödenheter982793597494
Handelsvaror227142
Övriga externa kostnader1 4461 1018621 112
Personalkostnader3 4782 1571 8822 475
Av- och nedskrivningar68534539
Övriga rörelsekostnader00––
Rörelsekostnader5 9954 1103 4004 122
Rörelseresultat8059463208
Ränteintäkter och liknande12200
Räntekostnader och liknande20720
Finansiella poster−8−5−20
Resultat efter finansiella poster7358961208
Bokslutsdispositioner8−146−37−93
Resultat före skatt8144224115
Skatt på årets resultat2495−029
Årets resultat573482586

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1 993183236168
Anläggningstillgångar1 993183236168
Varulager167199297337
Kundfordringar1009010064
Kortfristiga fordringar120255246198
Kassa och bank190967146260
Omsättningstillgångar4771 421690795
Summa tillgångar2 4701 604926963
Aktiekapital50505050
Bundet eget kapital50505050
Balanserat resultat458110860
Fritt eget kapital51645811086
Eget kapital566508160136
Obeskattade reserver26827613093
Långfristiga skulder947050–
Leverantörsskulder141235270321
Skatteskulder5695249
Kortfristiga skulder690820586734
Summa eget kapital och skulder2 4701 604926963

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda5433
Föreslagen utdelning (tkr)000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet31,5 %45,3 %28,5 %21,8 %
Kassalikviditet45 %149 %67 %62 %
Rörelsemarginal1,3 %12,7 %1,8 %4,8 %
Vinstmarginal1,2 %12,6 %1,8 %4,8 %
Omsättningstillväxt28,6 %35,8 %−20,2 %–
Avkastning på eget kapital10,2 %68,4 %15,3 %63,2 %
Omsättning per anställd1 206 tkr1 173 tkr1 152 tkr1 442 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar61 tkr69 tkr
Arets resultat eget kapital57 tkr348 tkr
Byggnader mark1 862 tkr–
Byggnader mark anskaffningsvarden1 877 tkr–
Byggnader mark avskrivningar15 tkr–
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop1 877 tkr–
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar15 tkr–
Eventual forpliktelser00
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat57 tkr348 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−348 tkr−25 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning348 tkr25 tkr
Forandring overavskrivningar−8 tkr4 tkr
Forandring periodiseringsfond0−150 tkr
Forskott fran kunder6 tkr13 tkr
Forslag disposition516 tkr458 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning516 tkr458 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter19 tkr152 tkr
Inventarier verktyg installationer131 tkr183 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden320 tkr320 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar189 tkr137 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar53 tkr53 tkr
Lager ravaror fornodenheter167 tkr199 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga1 tkr13 tkr
Ovriga kortfristiga skulder132 tkr171 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut40 tkr45 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut947 tkr0
Periodiseringsfonder207 tkr207 tkr
Stallda sakerheter1 125 tkr125 tkr
Stallda sakerheter fastighetsinteckningar1 000 tkr–
Stallda sakerheter foretagsinteckningar125 tkr125 tkr
Tillgangar avsattningar skulder per typ987 tkr45 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter366 tkr287 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 3 dec. 2020 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Tandvården Strömsnäs ABHuvudarbetsställe

    Strömsnäsbruk

    Tandvård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559287-3425

Registreringsdatum

3 december 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Markaryd, Kronobergs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tandvård

  • SNI 86.230 – Tandläkarverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler