Tantawan AB
556953-6310Aktiebolagreg. 2013
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
4 253 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kapplandsgatan 24, 414 78 Göteborg
Postadress
c/o Lennart Hellström, Kapplandsgatan 24, 414 78 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 623 tkr | −28 tkr | – |
| 2020 | 1 590 tkr | 113 tkr | – |
| 2021 | 2 070 tkr | 202 tkr | 642 tkr |
| 2022 | 1 976 tkr | 80 tkr | 544 tkr |
| 2023 | 2 006 tkr | −229 tkr | 115 tkr |
| 2024 | 47 tkr | 102 tkr | 27 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 0 tkr | 27 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4 253,5 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 47 | 2 006 | 1 976 | 2 070 | 1 590 | 1 623 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | −9 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 100 | 23 | 6 | 49 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 147 | 2 029 | 1 982 | 2 110 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 8 | 610 | 587 | 579 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 35 | 481 | 531 | 373 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 2 | 884 | 641 | 847 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 287 | 88 | 135 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 45 | 2 261 | 1 848 | 1 935 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 101 | −232 | 135 | 176 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 3 | −55 | 27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 102 | −229 | 80 | 202 | 113 | −28 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 51 | −51 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 102 | −229 | 131 | 152 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 0 | 28 | 31 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 99 | −229 | 103 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 259 | 310 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 28 | 65 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 287 | 375 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | −8 | 55 | 62 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 256 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 53 | 225 | 427 | 251 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 | 53 | 217 | 482 | 570 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 | 53 | 217 | 769 | 945 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −23 | −122 | 294 | 392 | 471 | – | – |
| Fritt eget kapital | −23 | −23 | 65 | 494 | 592 | – | – |
| Eget kapital | 27 | 27 | 115 | 544 | 642 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 51 | – | – |
| Långfristiga skulder | −26 | 0 | 80 | 131 | 100 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 28 | 56 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | −34 | 40 | 48 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 26 | 22 | 93 | 153 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 | 53 | 217 | 769 | 945 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4 253,5 % | 50,2 % | 53,1 % | 70,8 % | 72,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 202 % | 1 001 % | 518 % | 372 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 215,7 % | −11,6 % | 6,8 % | 8,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 217 % | −11,4 % | 4,1 % | 9,8 % | 7,1 % | −1,7 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −97,7 % | 1,5 % | −4,5 % | 30,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 368,9 % | −199,6 % | 18,9 % | 18,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 669 tkr | 659 tkr | 690 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 10 | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −99 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 99 tkr | −229 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 187 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 56 tkr |
| Forslag disposition | −23 tkr | −23 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −23 tkr | −23 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 156 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 630 | 620 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −26 tkr | 137 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Tantawan ABHuvudarbetsställe
Kapplandsgatan 24, 414 78 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556953-6310
Registreringsdatum
12 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.