Tardigrade AB
559038-2650Aktiebolagreg. 2015
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 393 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Domsjögränd 9, 122 64 Enskede
Postadress
c/o Josefin Sigedal, Domsjögränd 9, 122 64 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Arbetar på konsultbasis med projektledning, public relations och kommunikation.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 471 tkr | 105 tkr | – |
| 2018 | 26 tkr | −7 tkr | – |
| 2019 | – | −10 tkr | 34 tkr |
| 2020 | – | −25 tkr | 29 tkr |
| 2021 | – | 138 tkr | 167 tkr |
| 2022 | – | 132 tkr | 299 tkr |
| 2023 | – | 350 tkr | 649 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 425 tkr | 874 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 666 tkr | 1 540 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 2 393 tkr | 3 933 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | 26 | 471 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 18 | 23 | 22 | 24 | 26 | 19 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 18 | 23 | 22 | 24 | 26 | 19 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −18 | −15 | −22 | −24 | −26 | −19 | −10 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 60 | 45 | 72 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 406 | 683 | 440 | 372 | 156 | 164 | −6 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 393 | 666 | 425 | 350 | 132 | 138 | −25 | −10 | −7 | 105 |
| Resultat före skatt | 2 393 | 666 | 425 | 350 | 132 | 138 | −25 | −10 | – | – |
| Årets resultat | 2 393 | 666 | 425 | 350 | 132 | 138 | −25 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 647 | 2 537 | 2 537 | 1 076 | 1 076 | 107 | 213 | 6 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 647 | 2 537 | 2 537 | 1 076 | 1 076 | 107 | 213 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 3 | 5 | 4 | 0 | 0 | 35 | – | – |
| Kassa och bank | 1 259 | 40 | 58 | 395 | 44 | 76 | 45 | 14 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 262 | 43 | 60 | 399 | 49 | 76 | 45 | 49 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 908 | 2 579 | 2 597 | 1 475 | 1 124 | 183 | 258 | 55 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 490 | 824 | 399 | 249 | 117 | −21 | 4 | −7 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 883 | 1 490 | 824 | 599 | 249 | 117 | −21 | −16 | – | – |
| Eget kapital | 3 933 | 1 540 | 874 | 649 | 299 | 167 | 29 | 34 | – | – |
| Långfristiga skulder | 921 | 991 | 1 635 | 809 | 809 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 54 | 49 | 88 | 16 | 16 | 16 | 229 | 21 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 908 | 2 579 | 2 597 | 1 475 | 1 124 | 183 | 258 | 55 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 200 | – | – | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,1 % | 59,7 % | 33,7 % | 44 % | 26,6 % | 91,1 % | 11,1 % | 61,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 338 % | 87 % | 69 % | 2 454 % | 301 % | 470 % | 20 % | 230 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | −25,6 % | 22,3 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 60,9 % | 43,2 % | 48,6 % | 53,9 % | 44,3 % | 82,8 % | −86,5 % | −29,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 647 tkr | 2 537 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 647 tkr | 2 537 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 360 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 470 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 393 tkr | 666 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 393 tkr | 666 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −666 tkr | −425 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 666 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 540 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 393 tkr | 666 tkr |
| Forslag disposition | 3 883 tkr | 1 490 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 683 tkr | 1 490 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 16 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 921 tkr | 991 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 2 465 tkr | 728 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 38 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
Tardigrade ABHuvudarbetsställe
Domsjögränd 9, 122 64 Enskede
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559038-2650
Registreringsdatum
2 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.