Tärnehill Invest AB
559044-9970Aktiebolagreg. 2015
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
649 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tärneskärsgatan 19, 421 57 Västra Frölunda
Postadress
Tärneskärsgatan 19, 421 57 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Handel med fastigheter, utveckling, exploatering och byggherre vid byggnation av fastigheter samt fastighetsförvaltning
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 50 tkr | −5 tkr | – |
| 2022 | 22 tkr | 20 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 67 tkr | 5 652 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 16 tkr | 5 660 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 649 tkr | 6 170 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 22 | 50 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 66 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 66 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −66 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 671 | 112 | 91 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 30 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | 661 | 82 | 68 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 649 | 16 | 67 | 20 | −5 |
| Resultat före skatt | 649 | 16 | 67 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 139 | 8 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 510 | 8 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 062 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 062 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 64 | 74 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 5 437 | 5 365 | – | – |
| Kassa och bank | 1 187 | 167 | 213 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 247 | 5 668 | 5 652 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 309 | 5 668 | 5 652 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 610 | 5 602 | 5 552 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 120 | 5 610 | 5 602 | – | – |
| Eget kapital | 6 170 | 5 660 | 5 652 | – | – |
| Skatteskulder | 139 | 8 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 139 | 8 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 309 | 5 668 | 5 652 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,8 % | 99,9 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 897 % | 71 914 % | 1 565 751 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 91,9 % | −10 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,3 % | 0,1 % | 0,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 000 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 000 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 062 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 062 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 4 138 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 6 200 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 510 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 510 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 5 660 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 510 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 6 120 tkr | 5 610 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 120 tkr | 5 610 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 64 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 5 437 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Tärnehill Invest ABHuvudarbetsställe
Tärneskärsgatan 19, 421 57 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-9970
Registreringsdatum
29 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.