Tavastboda Gårdsslakteri AB
559202-1603Aktiebolagreg. 2019
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 501 tkr
Resultat efter fin. poster
142 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tavastboda Gård, 139 60 Värmdö
Postadress
Tavastboda Gård, 139 60 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva slakteri, styckning, förädling, marknadsföring och försäljning av kött och charkuterivaror och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 129 tkr | 424 tkr | – |
| 2020 | 9 095 tkr | 897 tkr | 826 tkr |
| 2021 | 9 674 tkr | 906 tkr | 1 808 tkr |
| 2022 | 10 529 tkr | 663 tkr | 572 tkr |
| 2023 | 10 495 tkr | 541 tkr | 875 tkr |
| 2024 | 10 297 tkr | −149 tkr | 871 tkr |
| 2025 | 8 501 tkr | 142 tkr | 164 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,8 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 1,7 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −17,4 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 501 | 10 297 | 10 495 | 10 529 | 9 674 | 9 095 | 4 129 |
| Övriga rörelseintäkter | 342 | 194 | 475 | 20 | −5 | 345 | – |
| Rörelseintäkter | 8 843 | 10 491 | 10 971 | 10 550 | 9 669 | 9 441 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 959 | 5 328 | 4 941 | 4 509 | 3 577 | 3 465 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 060 | 2 373 | 2 275 | 2 978 | 2 781 | 2 646 | – |
| Personalkostnader | 2 657 | 2 929 | 3 198 | 2 389 | 2 391 | 2 411 | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 8 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 8 688 | 10 637 | 10 417 | 9 877 | 8 748 | 8 522 | – |
| Rörelseresultat | 155 | −146 | 554 | 672 | 921 | 919 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 6 | 15 | 9 | 17 | 22 | – |
| Finansiella poster | −13 | −3 | −14 | −9 | −15 | −22 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 142 | −149 | 541 | 663 | 906 | 897 | 424 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 144 | −144 | 0 | 332 | −225 | – |
| Resultat före skatt | 142 | −5 | 397 | 663 | 1 238 | 672 | – |
| Skatt på årets resultat | 30 | 1 | 93 | 141 | 256 | 145 | – |
| Årets resultat | 113 | −4 | 304 | 522 | 982 | 528 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 40 | 30 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 27 | 40 | 30 | – | – | – | – |
| Varulager | 283 | 204 | 230 | 163 | 166 | 201 | – |
| Kundfordringar | 537 | 658 | 759 | 749 | 1 182 | 1 011 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 027 | 1 303 | 1 127 | 991 | 1 405 | 1 089 | – |
| Kassa och bank | 180 | 325 | 781 | 1 280 | 1 862 | 1 438 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 491 | 1 833 | 2 138 | 2 435 | 3 433 | 2 728 | – |
| Summa tillgångar | 1 518 | 1 872 | 2 169 | 2 435 | 3 433 | 2 728 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 | 825 | 522 | 0 | 776 | 248 | – |
| Fritt eget kapital | 114 | 821 | 825 | 522 | 1 758 | 776 | – |
| Eget kapital | 164 | 871 | 875 | 572 | 1 808 | 826 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 144 | – | 0 | 332 | – |
| Långfristiga skulder | 416 | – | 0 | 324 | 180 | 256 | – |
| Leverantörsskulder | 303 | 380 | 481 | 724 | 582 | 550 | – |
| Skatteskulder | 0 | 46 | 0 | 179 | 353 | 231 | – |
| Kortfristiga skulder | 938 | 1 001 | 1 149 | 1 539 | 1 445 | 1 314 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 518 | 1 872 | 2 169 | 2 435 | 3 433 | 2 728 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 820 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,8 % | 46,5 % | 45,6 % | 23,5 % | 52,7 % | 39,9 % | – |
| Kassalikviditet | 129 % | 163 % | 166 % | 148 % | 226 % | 192 % | – |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | −1,4 % | 5,3 % | 6,4 % | 9,5 % | 10,1 % | – |
| Vinstmarginal | 1,7 % | −1,5 % | 5,1 % | 6,3 % | 9,4 % | 9,9 % | 10,3 % |
| Omsättningstillväxt | −17,4 % | −1,9 % | −0,3 % | 8,8 % | 6,4 % | 120,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 68,7 % | −0,5 % | 34,7 % | 91,3 % | 54,3 % | 63,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 125 tkr | 2 574 tkr | 2 624 tkr | 3 510 tkr | 3 225 tkr | 3 032 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 113 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 113 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | −304 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 820 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 164 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 113 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 820 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 144 tkr |
| Forslag disposition | 114 tkr | 821 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 114 tkr | 1 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 197 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 27 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 22 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 8 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 283 tkr | 204 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 416 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 293 tkr | 524 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 154 tkr | 272 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 416 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 481 tkr | 303 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Tavastboda Gårdsslakteri ABHuvudarbetsställe
Tavastboda Gård, 139 60 Värmdö
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559202-1603
Registreringsdatum
10 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.420 – Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.