Taxi 89 i Jönköping AB
559123-1831Aktiebolagreg. 2017
Huskvarna, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 845 tkr
Resultat efter fin. poster
87 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Getingevägen 36, 561 48 Huskvarna
Postadress
Getingevägen 36, 561 48 Huskvarna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva persontransporter med taxi äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 842 tkr | 222 tkr | – |
| 2019 | 893 tkr | 106 tkr | 184 tkr |
| 2020 | 1 169 tkr | 64 tkr | 198 tkr |
| 2021 | 1 134 tkr | −187 tkr | 260 tkr |
| 2022 | 2 121 tkr | 55 tkr | 304 tkr |
| 2023 | 3 286 tkr | 107 tkr | 194 tkr |
| 2024 | 4 598 tkr | 509 tkr | 531 tkr |
| 2025 | 3 845 tkr | 87 tkr | 397 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 2,3 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −16,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 845 | 4 598 | 3 286 | 2 121 | 1 134 | 1 169 | 893 | 842 |
| Övriga rörelseintäkter | 51 | 136 | 133 | −33 | 12 | 58 | 60 | – |
| Rörelseintäkter | 3 896 | 4 734 | 3 419 | 2 088 | 1 147 | 1 227 | 953 | – |
| Handelsvaror | 1 232 | 1 379 | 1 167 | 766 | 456 | 441 | 204 | – |
| Övriga externa kostnader | 105 | 85 | 60 | 57 | 68 | 50 | 57 | – |
| Personalkostnader | 2 214 | 2 466 | 1 895 | 1 133 | 433 | 372 | 354 | – |
| Av- och nedskrivningar | 227 | 248 | 157 | 70 | 70 | 277 | 212 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 293 | 0 | 9 | – |
| Rörelsekostnader | 3 779 | 4 178 | 3 279 | 2 027 | 1 320 | 1 139 | 836 | – |
| Rörelseresultat | 117 | 556 | 140 | 61 | −174 | 88 | 117 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 29 | 47 | 33 | 6 | 14 | 23 | 11 | – |
| Finansiella poster | −29 | −47 | −33 | −6 | −14 | −23 | −11 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | 509 | 107 | 55 | −187 | 64 | 106 | 222 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | −109 | −126 | 0 | 267 | −46 | −27 | – |
| Resultat före skatt | 148 | 399 | −19 | 55 | 79 | 18 | 79 | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 62 | −29 | 11 | 17 | 4 | 18 | – |
| Årets resultat | 116 | 338 | 10 | 44 | 62 | 14 | 61 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 639 | 867 | 851 | 135 | 205 | 884 | 1 161 | – |
| Anläggningstillgångar | 639 | 867 | 851 | 135 | 205 | 884 | 1 161 | – |
| Kortfristiga fordringar | 264 | 493 | 386 | 211 | 56 | 81 | 159 | – |
| Kassa och bank | 476 | 458 | 248 | 278 | 398 | 221 | 234 | – |
| Omsättningstillgångar | 740 | 951 | 633 | 490 | 453 | 302 | 393 | – |
| Summa tillgångar | 1 379 | 1 817 | 1 484 | 624 | 658 | 1 186 | 1 554 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 231 | 144 | 134 | 210 | 148 | 134 | 73 | – |
| Fritt eget kapital | 347 | 481 | 144 | 254 | 210 | 148 | 134 | – |
| Eget kapital | 397 | 531 | 194 | 304 | 260 | 198 | 184 | – |
| Obeskattade reserver | 267 | 327 | 218 | 91 | 91 | 358 | 312 | – |
| Långfristiga skulder | 296 | 643 | 695 | 30 | 155 | 582 | 975 | – |
| Skatteskulder | 53 | 43 | – | 0 | 3 | 5 | 2 | – |
| Kortfristiga skulder | 420 | 316 | 377 | 199 | 152 | 48 | 83 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 379 | 1 817 | 1 484 | 624 | 658 | 1 186 | 1 554 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 5 | 3 | 2 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 250 | – | 120 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,2 % | 43,5 % | 24,7 % | 60,3 % | 50,5 % | 40,7 % | 27,8 % | – |
| Kassalikviditet | 176 % | 301 % | 168 % | 246 % | 298 % | 626 % | 472 % | – |
| Rörelsemarginal | 3 % | 12,1 % | 4,3 % | 2,9 % | −15,3 % | 7,5 % | 13,1 % | – |
| Vinstmarginal | 2,3 % | 11,1 % | 3,3 % | 2,6 % | −16,5 % | 5,5 % | 11,9 % | 26,4 % |
| Omsättningstillväxt | −16,4 % | 39,9 % | 54,9 % | 87 % | −3 % | 30,9 % | 6,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,2 % | 63,5 % | 5,1 % | 14,4 % | 23,9 % | 7 % | 33,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 769 tkr | 766 tkr | 657 tkr | 707 tkr | 567 tkr | 1 169 tkr | 893 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 187 tkr | 220 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 116 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 116 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −338 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 338 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 397 tkr | 531 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 116 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 33 tkr | −29 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 27 tkr | −80 tkr |
| Forslag disposition | 347 tkr | 481 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 147 tkr | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 639 tkr | 867 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 488 tkr | 1 488 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 849 tkr | 621 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 264 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 227 tkr | 248 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 264 tkr | 493 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 99 tkr | 81 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 296 tkr | 643 tkr |
| Periodiseringsfonder | 80 tkr | 107 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 267 tkr | 193 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Taxi 89 i Jönköping ABHuvudarbetsställe
Getingevägen 36, 561 48 Huskvarna
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559123-1831
Registreringsdatum
29 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.