Tcal AB
559233-9195Aktiebolagreg. 2019
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 891 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Reningsverksgatan 8, 421 47 Västra Frölunda
Postadress
c/o Uk Portservice Ab, Reningsverksgatan 8, 421 47 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning av aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 2 521 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 3 592 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | 3 186 tkr | 10 050 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 891 tkr | 11 225 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 279 | 40 | – | – |
| Rörelsekostnader | 279 | 40 | – | – |
| Rörelseresultat | −279 | −40 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 200 | 3 300 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 12 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 86 | – | – |
| Finansiella poster | 3 170 | 3 226 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 891 | 3 186 | 3 592 | 2 521 |
| Bokslutsdispositioner | 284 | 114 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 175 | 3 300 | – | – |
| Årets resultat | 3 175 | 3 300 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 085 | 7 610 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 085 | 7 610 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 509 | 2 862 | – | – |
| Kassa och bank | 1 101 | 2 211 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 610 | 5 073 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 695 | 12 683 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 000 | 6 700 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 175 | 10 000 | – | – |
| Eget kapital | 11 225 | 10 050 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 440 | 1 690 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 943 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 695 | 12 683 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 4 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,4 % | 79,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 15 367 % | 538 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 % | 32,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 7 110 tkr | 7 110 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 7 110 tkr | 7 110 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 975 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 25 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 25 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 3 175 tkr | 3 300 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 284 tkr | 114 tkr |
| Eventual forpliktelser | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 175 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 11 225 tkr | 10 050 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 175 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 509 tkr | 2 850 tkr |
| Forslag disposition | 11 175 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 175 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 12 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 25 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 900 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 440 tkr | 1 690 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 110 tkr | 7 110 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 43 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Tcal ABHuvudarbetsställe
Reningsverksgatan 8, 421 47 Västra Frölunda
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559233-9195
Registreringsdatum
23 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.