Tefab 600 AB
559170-3722Aktiebolagreg. 2018
Vänersborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 253 tkr
Resultat efter fin. poster
−297 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brättevägen 24, 462 35 Vänersborg
Postadress
Brättevägen 24, 462 35 Vänersborg
Verksamhetsbeskrivning
Grävmaskin entreprenadverksamhet, markarbeten, reparationer av fordon, fastighetsskötsel. Fastighetsförsäljning husgrunder, tomter, bostadsområde, maskin entreprenad. Grävning, materialtransporter, vatten och avlopps grävning, gjutning av husgrunder. Allt som har med markarbeten för att uppföra ett nytt hus eller bostadsområde.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 276 tkr | −341 tkr | −291 tkr |
| 2020 | 892 tkr | −27 tkr | 207 tkr |
| 2021 | 1 198 tkr | −251 tkr | 56 tkr |
| 2022 | 2 084 tkr | 268 tkr | 324 tkr |
| 2023 | 2 709 tkr | 294 tkr | 618 tkr |
| 2024 | 3 868 tkr | 227 tkr | 608 tkr |
| 2025 | 3 253 tkr | −297 tkr | 62 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −9,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −15,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 253 | 3 868 | 2 709 | 2 084 | 1 198 | 892 | 2 276 |
| Övriga rörelseintäkter | 79 | 97 | 58 | 2 | 1 | 65 | – |
| Rörelseintäkter | 3 333 | 3 965 | 2 767 | 2 086 | 1 199 | 957 | 2 276 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 280 | 1 588 | 933 | 569 | 505 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 469 | 1 737 |
| Övriga externa kostnader | 1 270 | 1 346 | 1 115 | 1 103 | 848 | 444 | 879 |
| Personalkostnader | 642 | 557 | 265 | 0 | 0 | 1 | – |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 142 | 139 | 123 | 85 | 27 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 50 | 0 | 0 | – | 0 | 44 | – |
| Rörelsekostnader | 3 398 | 3 633 | 2 452 | 1 795 | 1 438 | 984 | 2 616 |
| Rörelseresultat | −65 | 332 | 315 | 291 | −239 | −27 | −339 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 232 | 106 | 21 | 24 | 11 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −231 | −105 | −21 | −24 | −11 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −297 | 227 | 294 | 268 | −251 | −27 | −341 |
| Resultat före skatt | −297 | 227 | 294 | 268 | −251 | −27 | −341 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 36 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −297 | 190 | 294 | 268 | −251 | −27 | −341 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 044 | 1 051 | 1 193 | 853 | 758 | 695 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 044 | 1 051 | 1 193 | 853 | 758 | 695 | – |
| Varulager | 25 | 25 | 17 | 10 | – | – | – |
| Kundfordringar | 307 | 536 | 426 | 238 | 237 | 455 | 130 |
| Kortfristiga fordringar | 474 | 663 | 611 | 322 | 366 | 591 | 179 |
| Kassa och bank | 2 | 38 | 3 | 0 | 2 | 17 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 501 | 726 | 631 | 332 | 368 | 608 | 180 |
| Summa tillgångar | 2 544 | 1 777 | 1 824 | 1 185 | 1 126 | 1 303 | 180 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 308 | 368 | 274 | 6 | 257 | 184 | 0 |
| Fritt eget kapital | 12 | 558 | 568 | 274 | 6 | 157 | −341 |
| Eget kapital | 62 | 608 | 618 | 324 | 56 | 207 | −291 |
| Långfristiga skulder | 1 268 | 356 | 310 | – | 0 | 719 | 48 |
| Leverantörsskulder | 108 | 94 | 289 | 162 | 259 | 371 | 416 |
| Kortfristiga skulder | 1 215 | 813 | 897 | 861 | 1 070 | 378 | 423 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 544 | 1 777 | 1 824 | 1 185 | 1 126 | 1 303 | 180 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 0.5 | – | – | – | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 300 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,4 % | 34,2 % | 33,9 % | 27,3 % | 5 % | 15,9 % | −161,6 % |
| Kassalikviditet | 39 % | 86 % | 68 % | 37 % | 34 % | 161 % | 43 % |
| Rörelsemarginal | −2 % | 8,6 % | 11,6 % | 14 % | −20 % | −3 % | −14,9 % |
| Vinstmarginal | −9,1 % | 5,9 % | 10,9 % | 12,8 % | −20,9 % | −3,1 % | −15 % |
| Omsättningstillväxt | −15,9 % | 42,8 % | 30 % | 74 % | 34,3 % | −60,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −481,8 % | 31,3 % | 47,6 % | 82,6 % | −445,2 % | −13,2 % | 117,2 % |
| Omsättning per anställd | 1 627 tkr | 1 934 tkr | 5 419 tkr | – | – | – | 2 276 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −297 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −297 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 tkr | −294 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 300 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 tkr | 294 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | 12 tkr | 558 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 tkr | 258 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 101 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 145 tkr | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 250 tkr | 324 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 105 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 106 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 32 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 32 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 25 tkr | 25 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 899 tkr | 838 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 385 tkr | 1 237 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 487 tkr | 399 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 121 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 1 270 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 129 tkr | 113 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 41 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 98 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 381 tkr | 270 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 528 tkr | 238 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 268 tkr | 356 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 483 tkr | 288 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 483 tkr | 288 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | – | 356 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 198 tkr | 212 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 6 sep. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
Tefab 600 ABHuvudarbetsställe
Brättevägen 24, 462 35 Vänersborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559170-3722
Registreringsdatum
6 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vänersborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.