Tehörnan R Nilsson Aktiebolag
556496-5589Aktiebolagreg. 1994
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 383 tkr
Resultat efter fin. poster
1 018 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svartbäcksgatan 16 A, 753 32 Uppsala
Postadress
Svartbäcksgatan 16 A, 753 32 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av främst te, kryddor, kaffe och porslin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7 279 tkr | 548 tkr | – |
| 2021 | 8 043 tkr | 757 tkr | – |
| 2022 | 6 880 tkr | 515 tkr | 1 825 tkr |
| 2023 | 7 149 tkr | 962 tkr | 1 707 tkr |
| 2024 | 7 628 tkr | 1 189 tkr | 1 785 tkr |
| 2025 | 8 383 tkr | 1 018 tkr | 1 486 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 12,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 9,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 383 | 7 628 | 7 149 | 6 880 | 8 043 | 7 279 |
| Övriga rörelseintäkter | 37 | 12 | 19 | 17 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 420 | 7 640 | 7 168 | 6 896 | – | – |
| Handelsvaror | 3 585 | 3 186 | 3 051 | 2 971 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 868 | 812 | 772 | 927 | – | – |
| Personalkostnader | 2 927 | 2 423 | 2 301 | 2 406 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 4 | 23 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 383 | 6 424 | 6 147 | 6 340 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 037 | 1 215 | 1 021 | 556 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 25 | 42 | 12 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 45 | 68 | 71 | 41 | – | – |
| Finansiella poster | −19 | −27 | −59 | −41 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 018 | 1 189 | 962 | 515 | 757 | 548 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | −200 | −225 | −132 | – | – |
| Resultat före skatt | 768 | 989 | 737 | 382 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 166 | 211 | 156 | 83 | – | – |
| Årets resultat | 601 | 778 | 581 | 299 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 250 | 2 250 | 1 850 | 1 850 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 250 | 2 250 | 1 850 | 1 850 | – | – |
| Varulager | 726 | 576 | 577 | 585 | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 13 | 22 | 28 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 187 | 205 | 204 | 458 | – | – |
| Kassa och bank | 1 492 | 1 560 | 1 576 | 1 424 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 405 | 2 341 | 2 357 | 2 466 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 655 | 4 591 | 4 207 | 4 316 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 765 | 887 | 1 005 | 1 406 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 366 | 1 665 | 1 587 | 1 705 | – | – |
| Eget kapital | 1 486 | 1 785 | 1 707 | 1 825 | – | – |
| Obeskattade reserver | 995 | 745 | 545 | 320 | – | – |
| Långfristiga skulder | 978 | 1 110 | 1 110 | 1 260 | – | – |
| Leverantörsskulder | 524 | 422 | 390 | 468 | – | – |
| Skatteskulder | 76 | 8 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 197 | 952 | 846 | 910 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 655 | 4 591 | 4 207 | 4 316 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 850 | 900 | 700 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,9 % | 51,7 % | 50,8 % | 48,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 140 % | 186 % | 210 % | 207 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 15,9 % | 14,3 % | 8,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,1 % | 15,6 % | 13,5 % | 7,5 % | 9,4 % | 7,5 % |
| Omsättningstillväxt | 9,9 % | 6,7 % | 3,9 % | −14,5 % | 10,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | 43,6 % | 34,1 % | 16,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 096 tkr | 1 907 tkr | 1 787 tkr | 1 720 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 850 tkr | 1 850 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 850 tkr | 1 850 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 601 tkr | 778 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 601 tkr | 778 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −778 tkr | −581 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 778 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 486 tkr | 1 785 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 601 tkr | 778 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 900 tkr | 700 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −250 tkr | −200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 49 tkr | 25 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 400 tkr | 400 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 400 tkr |
| Forskott fran kunder | 32 tkr | 18 tkr |
| Forslag disposition | 1 366 tkr | 1 665 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 516 tkr | 765 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 118 tkr | 155 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 424 tkr | 424 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 424 tkr | 424 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 726 tkr | 576 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 684 tkr | 1 110 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 303 tkr | 273 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 73 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 978 tkr | 1 110 tkr |
| Periodiseringsfonder | 995 tkr | 745 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 250 tkr | 2 250 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 188 tkr | 232 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Tehörnan R Nilsson AktiebolagHuvudarbetsställe
Svartbäcksgatan 16 A, 753 32 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556496-5589
Registreringsdatum
10 oktober 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.