Teknik Support M Bertilsson AB
556511-6927Aktiebolagreg. 1995
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 617 tkr
Resultat efter fin. poster
−551 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
1
Tekniksupport
tekniksupport.com
Adresser
Besöksadress
Bommalidsvägen 29, 434 97 Kungsbacka
Postadress
Bommalidsvägen 29, 434 97 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda industriföretag konstruktion, produkt- utveckling och prototypframtagning samt idka därmed förenlig verksamhet. Dessutom kommer handel med värdepapper, fastigheter att ske samt förvaltning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 335 tkr | 1 324 tkr | – |
| 2020 | 4 919 tkr | 202 tkr | – |
| 2021 | 2 311 tkr | 314 tkr | 1 748 tkr |
| 2022 | 1 020 tkr | −298 tkr | 1 702 tkr |
| 2023 | 662 tkr | −830 tkr | 1 122 tkr |
| 2024 | 955 tkr | −418 tkr | 854 tkr |
| 2025 | 1 617 tkr | −551 tkr | 903 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −34,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 69,3 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 617 | 955 | 662 | 1 020 | 2 311 | 4 919 | 3 335 |
| Rörelseintäkter | 1 617 | 955 | 662 | 1 020 | 2 311 | – | – |
| Handelsvaror | 966 | 149 | 87 | 1 106 | 979 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 389 | 355 | 538 | −60 | 281 | – | – |
| Personalkostnader | 736 | 890 | 861 | 287 | 722 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 091 | 1 394 | 1 486 | 1 333 | 1 982 | – | – |
| Rörelseresultat | −475 | −439 | −824 | −313 | 329 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 22 | 25 | 16 | 26 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 86 | 0 | 31 | 1 | 41 | – | – |
| Finansiella poster | −76 | 22 | −6 | 16 | −15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −551 | −418 | −830 | −298 | 314 | 202 | 1 324 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 252 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −551 | −418 | −830 | −46 | 314 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 68 | – | – |
| Årets resultat | −551 | −418 | −830 | −46 | 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 736 | 855 | 352 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 65 | 65 | 98 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 418 | 215 | 236 | 354 | 158 | – | – |
| Kassa och bank | 1 801 | 1 564 | 1 489 | 2 171 | 4 037 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 955 | 2 634 | 2 077 | 2 525 | 4 195 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 955 | 2 634 | 2 077 | 2 525 | 4 195 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 334 | 1 152 | 1 832 | 1 628 | 1 382 | – | – |
| Fritt eget kapital | 783 | 734 | 1 002 | 1 582 | 1 628 | – | – |
| Eget kapital | 903 | 854 | 1 122 | 1 702 | 1 748 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 252 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 300 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 1 | 26 | 6 | 23 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −3 | 82 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 052 | 1 780 | 955 | 823 | 1 895 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 955 | 2 634 | 2 077 | 2 525 | 4 195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,6 % | 32,4 % | 54 % | 67,4 % | 46,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 108 % | 100 % | 181 % | 307 % | 221 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −29,4 % | −46 % | −124,5 % | −30,7 % | 14,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −34,1 % | −43,8 % | −125,4 % | −29,2 % | 13,6 % | 4,1 % | 39,7 % |
| Omsättningstillväxt | 69,3 % | 44,3 % | −35,1 % | −55,9 % | −53 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −61 % | −48,9 % | −74 % | −2,7 % | 14,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 617 tkr | 955 tkr | 662 tkr | 1 020 tkr | 2 311 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −551 tkr | −418 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −551 tkr | −418 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 418 tkr | 830 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −418 tkr | −830 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 600 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 903 tkr | 854 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −551 tkr | −418 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 600 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 783 tkr | 734 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 783 tkr | 734 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 3 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 736 tkr | 855 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 413 tkr | 147 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 027 tkr | 1 360 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 419 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Teknik Support M Bertilsson ABHuvudarbetsställe
Bommalidsvägen 29, 434 97 Kungsbacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556511-6927
Registreringsdatum
7 juni 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.