Tellander Holding AB
556990-7602Aktiebolagreg. 2014
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−64 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vasavägen 25, 181 42 Lidingö
Postadress
Vasavägen 25, 181 42 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål att förvärva och inneha aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | 48 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 48 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 47 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 47 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 46 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −98 tkr | 9 352 tkr |
| 2024 | 52 tkr | −2 tkr | 12 970 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −64 tkr | 22 050 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 52 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 64 | 66 | 99 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 64 | 66 | 99 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −64 | −14 | −99 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 12 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | −2 | −98 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −64 | −2 | −98 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Årets resultat | −64 | −2 | −98 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 637 | 12 901 | 9 340 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 637 | 12 901 | 9 340 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 379 | 12 | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 36 | 57 | 25 | 46 | 47 | 47 | 48 | 48 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 415 | 69 | 34 | 46 | 47 | 47 | 48 | 48 | – | – |
| Summa tillgångar | 22 052 | 12 970 | 9 374 | 46 | 47 | 47 | 48 | 48 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 22 064 | 12 922 | 9 401 | −3 | −3 | −2 | −2 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 22 000 | 12 920 | 9 302 | −4 | −3 | −3 | −2 | −2 | – | – |
| Eget kapital | 22 050 | 12 970 | 9 352 | 46 | 47 | 47 | 48 | 48 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 | 0 | 22 | – | – | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 052 | 12 970 | 9 374 | 46 | 47 | 47 | 48 | 48 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 99,8 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 16 413 % | – | 156 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −26,6 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | −4 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | −0 % | −1,1 % | −2,2 % | −1,1 % | −1,1 % | −1,1 % | −1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 520 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 520 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 520 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 21 117 tkr | 12 901 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 21 117 tkr | 12 901 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 8 217 tkr | 3 561 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −64 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −64 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −98 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 9 144 tkr | 3 620 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 22 050 tkr | 12 970 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −64 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 9 144 tkr | 3 620 tkr |
| Forslag disposition | 22 000 tkr | 12 920 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 22 000 tkr | 12 920 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 379 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Tellander Holding ABHuvudarbetsställe
Vasavägen 25, 181 42 Lidingö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556990-7602
Registreringsdatum
17 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.