Teneliusgruppen AB
559201-4129Aktiebolagreg. 2019
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
130 467 tkr
Resultat efter fin. poster
15 877 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
21
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Morabergsvägen 7, 152 42 Södertälje
Postadress
c/o Fredrik Tenelius, Morabergsvägen 7, 152 42 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva specialiserad butikshandel med tele- kommunikationsutrustning, specialiserad butikshandel med ljud-, bildanläggningar och videoutrustning, datakonsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 43 900 tkr | 4 922 tkr | 2 708 tkr |
| 2020 | 64 389 tkr | 7 553 tkr | 7 081 tkr |
| 2021 | 88 049 tkr | 11 547 tkr | 10 246 tkr |
| 2022 | 99 620 tkr | 11 695 tkr | 9 208 tkr |
| 2023 | 110 800 tkr | 14 251 tkr | 13 615 tkr |
| 2024 | 143 422 tkr | 17 925 tkr | 18 192 tkr |
| 2025 | 130 467 tkr | 15 877 tkr | 22 009 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 12,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −9,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 130 467 | 143 422 | 110 800 | 99 620 | 88 049 | 64 389 | 43 900 |
| Övriga rörelseintäkter | 207 | 311 | 170 | 37 | 61 | 601 | 22 |
| Rörelseintäkter | 130 673 | 143 733 | 110 970 | 99 657 | 88 111 | 64 990 | 43 922 |
| Handelsvaror | 94 620 | 108 749 | 81 441 | 74 278 | 63 533 | 45 734 | 32 108 |
| Övriga externa kostnader | 5 297 | 5 090 | 4 679 | 3 710 | 3 282 | 2 879 | 1 824 |
| Personalkostnader | 14 411 | 12 049 | 9 825 | 9 235 | 8 991 | 7 953 | 4 363 |
| Av- och nedskrivningar | 132 | 308 | 739 | 714 | 705 | 708 | 460 |
| Övriga rörelsekostnader | 97 | 6 | 12 | 8 | 14 | 7 | 3 |
| Rörelsekostnader | 114 558 | 126 201 | 96 696 | 87 944 | 76 525 | 57 281 | 38 758 |
| Rörelseresultat | 16 116 | 17 532 | 14 274 | 11 713 | 11 586 | 7 709 | 5 164 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 409 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 16 | 30 | 19 | 39 | 156 | 243 |
| Finansiella poster | −239 | 393 | −23 | −18 | −39 | −156 | −243 |
| Resultat efter finansiella poster | 15 877 | 17 925 | 14 251 | 11 695 | 11 547 | 7 553 | 4 922 |
| Bokslutsdispositioner | −3 414 | −4 488 | −3 608 | −2 903 | −2 515 | −1 971 | −1 504 |
| Resultat före skatt | 12 463 | 13 437 | 10 643 | 8 792 | 9 032 | 5 582 | 3 418 |
| Skatt på årets resultat | 2 812 | 2 860 | 2 236 | 1 830 | 1 868 | 1 208 | 760 |
| Årets resultat | 9 651 | 10 577 | 8 407 | 6 962 | 7 165 | 4 374 | 2 658 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 228 | 910 | 1 592 | 2 273 | 2 955 |
| Materiella anläggningstillgångar | 741 | 435 | 166 | 123 | 65 | 88 | 54 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 476 | 21 329 | 6 842 | 8 182 | 252 | 250 | 250 |
| Anläggningstillgångar | 36 217 | 21 765 | 7 236 | 9 215 | 1 909 | 2 612 | 3 258 |
| Varulager | 3 260 | 3 875 | 4 097 | 5 808 | 2 208 | 3 140 | 1 221 |
| Kundfordringar | 8 366 | 7 781 | 9 077 | 9 994 | 10 872 | 10 454 | 10 356 |
| Kortfristiga fordringar | 11 795 | 10 614 | 23 023 | 15 474 | 13 916 | 12 532 | 11 657 |
| Kassa och bank | 7 502 | 18 193 | 14 136 | 7 952 | 15 634 | 8 679 | 1 588 |
| Omsättningstillgångar | 22 557 | 32 682 | 41 256 | 29 234 | 31 758 | 24 351 | 14 466 |
| Summa tillgångar | 58 774 | 54 447 | 48 492 | 38 449 | 33 667 | 26 963 | 17 724 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 308 | 7 565 | 5 158 | 2 196 | 3 031 | 2 658 | 0 |
| Fritt eget kapital | 21 959 | 18 142 | 13 565 | 9 158 | 10 196 | 7 031 | 2 658 |
| Eget kapital | 22 009 | 18 192 | 13 615 | 9 208 | 10 246 | 7 081 | 2 708 |
| Obeskattade reserver | 20 403 | 16 989 | 12 501 | 8 892 | 5 990 | 3 475 | 1 504 |
| Avsättningar | 192 | 2 265 | 1 875 | 997 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 815 | 1 631 |
| Leverantörsskulder | 7 760 | 7 877 | 12 484 | 12 272 | 9 112 | 6 763 | 5 235 |
| Skatteskulder | 1 952 | 1 182 | 926 | 1 841 | 2 479 | 2 008 | 760 |
| Kortfristiga skulder | 16 171 | 17 001 | 20 501 | 19 352 | 17 431 | 15 591 | 11 882 |
| Summa eget kapital och skulder | 58 774 | 54 447 | 48 492 | 38 449 | 33 667 | 26 963 | 17 724 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 21 | 18 | 15 | 15 | 14 | 13 | 11 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 8 000 | 8 000 | 6 000 | 4 000 | 8 000 | 4 000 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65 % | 58,2 % | 48,6 % | 42,3 % | 44,6 % | 36,5 % | 22 % |
| Kassalikviditet | 119 % | 169 % | 181 % | 121 % | 170 % | 136 % | 111 % |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 12,2 % | 12,9 % | 11,8 % | 13,2 % | 12 % | 11,8 % |
| Vinstmarginal | 12,2 % | 12,5 % | 12,9 % | 11,7 % | 13,1 % | 11,7 % | 11,2 % |
| Omsättningstillväxt | −9,9 % | 29,4 % | 11,2 % | 13,1 % | 36,8 % | 46,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,9 % | 58,1 % | 61,8 % | 75,6 % | 69,9 % | 61,8 % | 98,2 % |
| Omsättning per anställd | 6 213 tkr | 7 968 tkr | 7 387 tkr | 6 641 tkr | 6 289 tkr | 4 953 tkr | 3 991 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (62)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 102 tkr | 56 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 12 672 tkr | 13 461 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 12 672 tkr | 13 461 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 789 tkr | 493 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 15 000 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 7 375 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 15 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 319 tkr | 384 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 384 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 681 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 802 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 9 651 tkr | 10 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 651 tkr | 10 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −11 715 tkr | −8 407 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 11 715 tkr | 8 407 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 8 000 tkr | 6 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 18 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 9 651 tkr | 10 577 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 8 000 tkr | 6 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 12 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | −4 500 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 212 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 529 tkr | 234 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 7 485 tkr | 7 485 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 7 485 tkr | 7 485 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 0 | 7 375 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 3 925 tkr |
| Forskott fran kunder | 33 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition | 21 959 tkr | 18 142 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 959 tkr | 10 142 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 931 tkr | 1 641 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 3 408 tkr | 3 408 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 3 408 tkr | 3 408 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 228 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 741 tkr | 435 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 987 tkr | 550 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 247 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 438 tkr | 385 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 132 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 54 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 260 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 3 875 tkr |
| Ovriga avsattningar | 192 tkr | 2 265 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 747 tkr | 607 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 957 tkr | 1 860 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 377 tkr | – |
| Perioderingsfonder specifikation | 0 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 16 933 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivning | 610 tkr | – |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda inkl nedskrivning | −610 tkr | – |
| Stallda sakerheter | – | 3 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 3 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 222 tkr | 138 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 468 tkr | 6 048 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Teneliusgruppen ABHuvudarbetsställe
Morabergsvägen 7, 152 42 Södertälje
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559201-4129
Registreringsdatum
4 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.402 – Detaljhandel med telekommunikationsutrustning
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 47.403 – Detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.