teneX Konsult AB
556712-7559Aktiebolagreg. 2006
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−80 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lodjursstråket 1 Lgh 4907, 417 51 Göteborg
Postadress
c/o Tero Nevala, Lodjursstråket 1 Lgh 4907, 417 51 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva medicinsk konsult, främst radiologisk, viss värdepappershantering och musikverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 513 tkr | 1 644 tkr | – |
| 2021 | 2 950 tkr | 1 869 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −313 tkr | 7 579 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 099 tkr | 8 478 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −61 tkr | 8 417 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −80 tkr | 8 338 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 950 | 3 513 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Handelsvaror | 63 | 53 | 78 | 50 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 17 | 21 | 29 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 81 | 70 | 99 | 79 | – | – |
| Rörelseresultat | −81 | −70 | −99 | −79 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 5 | 11 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −4 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 9 | 1 198 | −234 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −80 | −61 | 1 099 | −313 | 1 869 | 1 644 |
| Resultat före skatt | −80 | −61 | 1 099 | −313 | – | – |
| Årets resultat | −80 | −61 | 1 099 | −313 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 477 | 7 477 | 7 477 | 6 184 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 477 | 7 477 | 7 477 | 6 184 | – | – |
| Varulager | 239 | 302 | 356 | 434 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 320 | 361 | 353 | 438 | – | – |
| Kassa och bank | 312 | 287 | 302 | 536 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 871 | 950 | 1 011 | 1 408 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 348 | 8 427 | 8 488 | 7 592 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 317 | 8 378 | 7 279 | 7 792 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 238 | 8 317 | 8 378 | 7 479 | – | – |
| Eget kapital | 8 338 | 8 417 | 8 478 | 7 579 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 10 | 13 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 348 | 8 427 | 8 488 | 7 592 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 6 315 % | 6 481 % | 6 556 % | 7 537 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 63,4 % | 46,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | −0,7 % | 13 % | −4,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 7 229 tkr | 7 229 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 248 tkr | 248 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 7 477 tkr | 7 477 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −80 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −80 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 61 tkr | −1 099 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −61 tkr | 1 099 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 338 tkr | 8 417 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −80 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 8 238 tkr | 8 317 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 238 tkr | 8 317 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 239 tkr | 302 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 320 tkr | 361 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
teneX Konsult ABHuvudarbetsställe
Lodjursstråket 1 Lgh 4907, 417 51 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556712-7559
Registreringsdatum
12 oktober 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- SNI 46.432 – Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
Övriga registrerade namn
1 st
- teneX Hifi – särskilt företagsnamn, registrerat 4 maj 2016. För den del av verksamheten som avser försäljning av hifi- och musikprodukter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.