Tentak Consulting AB
559126-8684Aktiebolagreg. 2017
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2020Omsättning
1 570 tkr
Resultat efter fin. poster
1 156 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Alpstigen 3, 141 41 Huddinge
Postadress
Alpstigen 3, 141 41 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Konsult inom fastighetsmäkleri.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 744 tkr | 880 tkr | 735 tkr |
| 2019 | 1 562 tkr | 1 223 tkr | 1 736 tkr |
| 2020 | 1 570 tkr | 1 156 tkr | 2 656 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 73,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 570 | 1 562 | 1 744 |
| Övriga rörelseintäkter | 42 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 613 | 1 562 | 1 744 |
| Handelsvaror | 0 | 5 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 300 | 237 | 694 |
| Personalkostnader | 429 | 271 | 148 |
| Rörelsekostnader | 729 | 512 | 844 |
| Rörelseresultat | 884 | 1 049 | 900 |
| Räntekostnader och liknande | 25 | 27 | 20 |
| Finansiella poster | – | 173 | −20 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 156 | 1 223 | 880 |
| Resultat före skatt | 1 109 | 1 223 | 880 |
| Skatt på årets resultat | 189 | 222 | 195 |
| Årets resultat | 921 | 1 001 | 685 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 083 | 2 333 | 2 333 |
| Anläggningstillgångar | 3 083 | 2 333 | 2 333 |
| Kortfristiga fordringar | 117 | 99 | 0 |
| Kassa och bank | 649 | 751 | 420 |
| Omsättningstillgångar | 766 | 850 | 420 |
| Summa tillgångar | 3 849 | 3 183 | 2 753 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 686 | 685 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 606 | 1 686 | 685 |
| Eget kapital | 2 656 | 1 736 | 735 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 500 |
| Skatteskulder | 157 | 291 | 136 |
| Kortfristiga skulder | 1 193 | 1 447 | 1 518 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 849 | 3 183 | 2 753 |
Anställda och utdelning
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 69 % | 54,5 % | 26,7 % |
| Kassalikviditet | 64 % | 59 % | 28 % |
| Rörelsemarginal | 56,3 % | 67,2 % | 51,6 % |
| Vinstmarginal | 73,6 % | 78,3 % | 50,5 % |
| Omsättningstillväxt | 0,5 % | −10,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 % | 57,7 % | 93,2 % |
| Omsättning per anställd | – | 1 562 tkr | 1 744 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 083 tkr | 2 333 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 083 tkr | 2 333 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 750 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 921 tkr | 1 001 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 921 tkr | 1 001 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 001 tkr | −685 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 001 tkr | 685 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 656 tkr | 1 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 921 tkr | 1 001 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 606 tkr | 1 686 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 606 tkr | 1 686 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 57 tkr | 88 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Medel disponera | 2 606 tkr | 1 686 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 934 tkr | 1 095 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 250 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 62 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Tentak Consulting ABHuvudarbetsställe
Alpstigen 3, 141 41 Huddinge
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559126-8684
Registreringsdatum
27 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.