swereg

Teriks AB

559363-5765Aktiebolagreg. 2022

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nyhammar, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 271 tkr

−3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

225 tkr

−40 % mot föregående år

Soliditet

54 %

+1,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Skyttängsvägen 11, 770 14 Nyhammar

Postadress

Skyttängsvägen 11, 770 14 Nyhammar

Verksamhetsbeskrivning

Företaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet inom främst tillverknings- och elkraftindustrin samt därmed förenlig verksamhet. Därutöver utveckla, producera samt bedriva handel med material och komponenter för verkstadsindustri, hobby- och sportverksamheter och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022852 tkr399 tkr266 tkr
20231 242 tkr306 tkr449 tkr
20241 311 tkr375 tkr370 tkr
20251 271 tkr225 tkr347 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 53,7 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 17,7 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −3,1 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 2711 3111 242852
Övriga rörelseintäkter1–––
Rörelseintäkter1 2721 3111 242852
Övriga externa kostnader14713412833
Personalkostnader899807813420
Rörelsekostnader1 046941941453
Rörelseresultat225370301399
Ränteintäkter och liknande1650
Räntekostnader och liknande11––
Finansiella poster−0550
Resultat efter finansiella poster225375306399
Bokslutsdispositioner0−95−75−95
Resultat före skatt225280231304
Skatt på årets resultat48594863
Årets resultat178221183241

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Kundfordringar156149184159
Kortfristiga fordringar274243348271
Kassa och bank765874793471
Omsättningstillgångar1 0391 1171 141742
Summa tillgångar1 0391 1171 141742
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat145124241–
Fritt eget kapital322345424241
Eget kapital347370449266
Obeskattade reserver26526517095
Leverantörsskulder1820176
Skatteskulder04711163
Kortfristiga skulder427483522380
Summa eget kapital och skulder1 0391 1171 141742

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)100200300–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet53,7 %51,9 %51,2 %46,1 %
Kassalikviditet244 %232 %219 %195 %
Rörelsemarginal17,7 %28,2 %24,2 %46,8 %
Vinstmarginal17,7 %28,6 %24,6 %46,8 %
Omsättningstillväxt−3,1 %5,6 %45,8 %–
Avkastning på eget kapital51,1 %59,7 %40,7 %90,6 %
Omsättning per anställd1 271 tkr1 311 tkr1 242 tkr852 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital178 tkr221 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat178 tkr221 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−221 tkr−183 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning221 tkr183 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr300 tkr
Forandring eget kapital totalt347 tkr370 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat178 tkr221 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr300 tkr
Forandring periodiseringsfond0−95 tkr
Forslag disposition322 tkr345 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning222 tkr145 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga21 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga skulder330 tkr341 tkr
Periodiseringsfonder265 tkr265 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt97 tkr92 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter78 tkr75 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Teriks ABHuvudarbetsställe

    Skyttängsvägen 11, 770 14 Nyhammar

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559363-5765

Registreringsdatum

1 februari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Ludvika, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
  • SNI 25.530 – Metallegoarbeten
  • SNI 28.990 – Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
  • SNI 32.300 – Tillverkning av sportartiklar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler