Terracura AB
559131-7903Aktiebolagreg. 2017
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 149 tkr
Resultat efter fin. poster
−54 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Terra Cura
terracura.se
Adresser
Besöksadress
Berga 123 B, 692 93 Kumla
Postadress
Berga 123 B, 692 93 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel och uthyrning av bygg- och markanläggningsmaskiner och därmed förenlig verksamhet. Bolaget erbjuder tjänster inom trädgårdsskötsel, design samt konsulttjänster inom markanläggning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 172 tkr | 71 tkr | 183 tkr |
| 2024 | 351 tkr | −9 tkr | 178 tkr |
| 2025 | 1 149 tkr | −54 tkr | 123 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −4,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 227,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 149 | 351 | 172 |
| Förändring av lager | 0 | −6 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −163 | 0 | 47 |
| Rörelseintäkter | 986 | 345 | 219 |
| Råvaror och förnödenheter | 400 | 22 | 2 |
| Handelsvaror | – | 4 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 495 | 223 | 90 |
| Personalkostnader | 24 | 64 | 39 |
| Av- och nedskrivningar | 121 | 41 | 9 |
| Rörelsekostnader | 1 041 | 354 | 148 |
| Rörelseresultat | −55 | −9 | 71 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −54 | −9 | 71 |
| Resultat före skatt | −54 | −9 | 71 |
| Skatt på årets resultat | – | −3 | 0 |
| Årets resultat | −54 | −5 | 71 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 671 | 887 | 23 |
| Anläggningstillgångar | 671 | 887 | 23 |
| Varulager | 301 | 186 | 0 |
| Kundfordringar | 112 | 54 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 188 | 153 |
| Kassa och bank | 38 | 52 | 97 |
| Omsättningstillgångar | 480 | 426 | 250 |
| Summa tillgångar | 1 151 | 1 313 | 273 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 128 | 133 | 62 |
| Fritt eget kapital | 73 | 128 | 133 |
| Eget kapital | 123 | 178 | 183 |
| Långfristiga skulder | 965 | 1 065 | 75 |
| Leverantörsskulder | 40 | 17 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 63 | 70 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 151 | 1 313 | 273 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,7 % | 13,5 % | 67,2 % |
| Kassalikviditet | 286 % | 342 % | 1 731 % |
| Rörelsemarginal | −4,8 % | −2,6 % | 41,2 % |
| Vinstmarginal | −4,7 % | −2,6 % | 41,3 % |
| Omsättningstillväxt | 227,7 % | 104,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −44 % | −3 % | 38,8 % |
| Omsättning per anställd | – | 351 tkr | 172 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −54 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −54 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 5 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −5 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 123 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −54 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 73 tkr | 128 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 73 tkr | 128 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 80 tkr | 197 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 206 tkr | 206 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 206 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 301 tkr | 186 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 830 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 591 tkr | 690 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 748 tkr | 748 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 58 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 696 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 29 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 134 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 53 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 135 tkr | 250 tkr |
| Ovriga skatter | 0 | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 830 tkr | 815 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Terracura ABHuvudarbetsställe
Berga 123 B, 692 93 Kumla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559131-7903
Registreringsdatum
1 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.