tezel consulting AB
559059-6028Aktiebolagreg. 2016
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 561 tkr
Resultat efter fin. poster
518 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kopparvägen 66, 187 44 Täby
Postadress
Kopparvägen 66, 187 44 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulterande ingenjörsverksamhet inom områdena process- och automationsteknik, administrativ konsultverksamhet, tolkning, översättning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 047 tkr | 464 tkr | – |
| 2017 | 1 583 tkr | 584 tkr | – |
| 2018 | 1 758 tkr | 732 tkr | 598 tkr |
| 2019 | 1 716 tkr | 495 tkr | 591 tkr |
| 2020 | 1 907 tkr | 331 tkr | 437 tkr |
| 2021 | 1 753 tkr | 137 tkr | 462 tkr |
| 2022 | 2 041 tkr | 416 tkr | 440 tkr |
| 2023 | 2 369 tkr | 527 tkr | 698 tkr |
| 2024 | 2 555 tkr | 601 tkr | 701 tkr |
| 2025 | 2 561 tkr | 518 tkr | 652 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 20,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 0,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 561 | 2 555 | 2 369 | 2 041 | 1 753 | 1 907 | 1 716 | 1 758 | 1 583 | 1 047 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 12 | – | – | – | 0 | −15 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 561 | 2 555 | 2 382 | 2 041 | 1 753 | 1 907 | 1 716 | 1 743 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 10 | 25 | 13 | 9 | 6 | 10 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 389 | 383 | 319 | 286 | 298 | 300 | 271 | 200 | – | – |
| Personalkostnader | 1 638 | 1 560 | 1 512 | 1 326 | 1 306 | 1 270 | 938 | 810 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 039 | 1 954 | 1 856 | 1 625 | 1 616 | 1 576 | 1 219 | 1 010 | – | – |
| Rörelseresultat | 522 | 601 | 526 | 417 | 137 | 332 | 497 | 733 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 0 | 1 | −0 | −0 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 518 | 601 | 527 | 416 | 137 | 331 | 495 | 732 | 584 | 464 |
| Bokslutsdispositioner | −134 | −153 | 300 | 0 | 343 | −80 | −120 | −180 | – | – |
| Resultat före skatt | 384 | 448 | 827 | 416 | 480 | 251 | 375 | 552 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 83 | 95 | 178 | 88 | 105 | 55 | 82 | 123 | – | – |
| Årets resultat | 301 | 353 | 648 | 328 | 375 | 196 | 293 | 430 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 42 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 42 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 338 | 288 | 353 | 236 | 310 | 359 | 332 | 392 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 601 | 511 | 596 | 533 | 609 | 619 | 534 | 502 | – | – |
| Kassa och bank | 701 | 660 | 573 | 559 | 521 | 727 | 935 | 1 138 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 302 | 1 172 | 1 169 | 1 092 | 1 130 | 1 346 | 1 468 | 1 640 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 302 | 1 172 | 1 169 | 1 092 | 1 130 | 1 389 | 1 468 | 1 640 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 301 | 298 | 0 | 62 | 37 | 191 | 248 | 119 | – | – |
| Fritt eget kapital | 602 | 651 | 648 | 390 | 412 | 387 | 541 | 548 | – | – |
| Eget kapital | 652 | 701 | 698 | 440 | 462 | 437 | 591 | 598 | – | – |
| Obeskattade reserver | 287 | 153 | 0 | 300 | 300 | 643 | 563 | 443 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 15 | 178 | 88 | 105 | 55 | 82 | 146 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 362 | 318 | 471 | 352 | 368 | 309 | 314 | 598 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 302 | 1 172 | 1 169 | 1 092 | 1 130 | 1 389 | 1 468 | 1 640 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 350 | 350 | −350 | 350 | 350 | 350 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,6 % | 70,2 % | 59,7 % | 62,1 % | 62 % | 68,2 % | 70,7 % | 57,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 359 % | 369 % | 248 % | 310 % | 307 % | 436 % | 468 % | 274 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,4 % | 23,5 % | 22,2 % | 20,4 % | 7,8 % | 17,4 % | 28,9 % | 41,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20,2 % | 23,5 % | 22,3 % | 20,4 % | 7,8 % | 17,4 % | 28,8 % | 41,6 % | 36,9 % | 44,3 % |
| Omsättningstillväxt | 0,2 % | 7,9 % | 16,1 % | 16,4 % | −8,1 % | 11,1 % | −2,4 % | 11,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,2 % | 50,3 % | 92,8 % | 74,6 % | 81,2 % | 44,8 % | 49,6 % | 71,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 281 tkr | 1 278 tkr | 1 185 tkr | 1 021 tkr | 877 tkr | 954 tkr | 1 716 tkr | 1 758 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 301 tkr | 353 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 301 tkr | 353 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −353 tkr | −648 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 353 tkr | 648 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 350 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 652 tkr | 701 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 301 tkr | 353 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 350 tkr | 350 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −134 tkr | −153 tkr |
| Forslag disposition | 602 tkr | 651 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 252 tkr | 301 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 138 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 350 tkr | 291 tkr |
| Periodiseringsfonder | 287 tkr | 153 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 122 tkr | 145 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
tezel consulting ABHuvudarbetsställe
Kopparvägen 66, 187 44 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559059-6028
Registreringsdatum
19 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.