TG Stud and Coaching AB
559276-8807Aktiebolagreg. 2020
Bestorp, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
138 tkr
Resultat efter fin. poster
−103 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lindbacksvägen 16, 589 65 Bestorp
Postadress
c/o Tea Guttsmann, Lindbacksvägen 16, 589 65 Bestorp
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hästavelsverksamhet och utbildning i form av coaching med och utan häst och övrig därmed jämförlig verksamhet. Verksamheten skall även bedriva försäljning och tillridning, inridning och utbildning av häst.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 105 tkr | −192 tkr | 67 tkr |
| 2022 | 330 tkr | −40 tkr | 27 tkr |
| 2023 | 60 tkr | −249 tkr | 31 tkr |
| 2024 | 151 tkr | −159 tkr | 33 tkr |
| 2025 | 138 tkr | −103 tkr | 33 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −74,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −8,6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 138 | 151 | 60 | 330 | 105 |
| Rörelseintäkter | 138 | 151 | 60 | 330 | 105 |
| Handelsvaror | 86 | 33 | 46 | 105 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 213 | 200 | 203 | 221 |
| Personalkostnader | 0 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 0 |
| Rörelsekostnader | 240 | 310 | 308 | 370 | 297 |
| Rörelseresultat | −103 | −158 | 4 | −40 | 42 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −103 | −159 | −249 | −40 | −192 |
| Bokslutsdispositioner | 103 | 161 | 252 | 0 | 246 |
| Resultat före skatt | 0 | 2 | 4 | −40 | 54 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 12 |
| Årets resultat | 0 | 2 | 4 | −40 | 42 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 31 | 38 | 46 | 54 |
| Anläggningstillgångar | 23 | 31 | 38 | 46 | 54 |
| Kundfordringar | 0 | 110 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 190 | 123 | 61 | 19 |
| Kassa och bank | 7 | 1 | 2 | 9 | 73 |
| Omsättningstillgångar | 74 | 192 | 125 | 70 | 92 |
| Summa tillgångar | 97 | 222 | 163 | 116 | 146 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 8 | 6 | 83 | 42 | – |
| Fritt eget kapital | 8 | 8 | 6 | 2 | 42 |
| Eget kapital | 33 | 33 | 31 | 27 | 67 |
| Långfristiga skulder | 47 | 159 | 44 | −1 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 12 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 31 | 89 | 90 | 78 |
| Summa eget kapital och skulder | 97 | 222 | 163 | 116 | 146 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34 % | 14,7 % | 18,8 % | 23,2 % | 46,2 % |
| Kassalikviditet | 425 % | 627 % | 140 % | 78 % | 118 % |
| Rörelsemarginal | −74,5 % | −104,8 % | 6,7 % | −12,1 % | 40 % |
| Vinstmarginal | −74,6 % | −105,3 % | −415 % | −12,1 % | −182,9 % |
| Omsättningstillväxt | −8,6 % | 151,7 % | −81,8 % | 214,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 6 % | 12,2 % | −149,8 % | 62,8 % |
| Omsättning per anställd | – | 302 tkr | 120 tkr | 660 tkr | 210 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 249 | 2 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 103 tkr | 161 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 249 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 33 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 249 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 8 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 tkr | 8 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 49 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 46 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 23 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 47 tkr | 159 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
| Uppskrivningsfond | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 14 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
TG Stud and Coaching ABHuvudarbetsställe
Lindbacksvägen 16, 589 65 Bestorp
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559276-8807
Registreringsdatum
14 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.