The Flying Horse AB
556785-7783Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 573 tkr
Resultat efter fin. poster
3 235 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
11
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsbron 21, 111 22 Stockholm
Postadress
c/o George Holding, Kungsbron 21, 111 22 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 10 505 tkr | 1 860 tkr | – |
| 2021 | 10 617 tkr | 1 754 tkr | – |
| 2022 | 13 749 tkr | 1 839 tkr | 342 tkr |
| 2023 | 14 614 tkr | 2 582 tkr | 2 412 tkr |
| 2024 | 15 185 tkr | 1 602 tkr | 3 685 tkr |
| 2025 | 16 573 tkr | 3 235 tkr | 4 248 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,1 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 19,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 9,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 573 | 15 185 | 14 614 | 13 749 | 10 617 | 10 505 |
| Övriga rörelseintäkter | 197 | 189 | 278 | 197 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 770 | 15 373 | 14 892 | 13 946 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 381 | 4 238 | 4 107 | 3 899 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 346 | 4 807 | 4 767 | 5 158 | – | – |
| Personalkostnader | 4 677 | 4 636 | 3 392 | 3 024 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 78 | 37 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 500 | 13 759 | 12 303 | 12 102 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 270 | 1 614 | 2 589 | 1 844 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 35 | 13 | 9 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −35 | −12 | −7 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 235 | 1 602 | 2 582 | 1 839 | 1 754 | 1 860 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −1 800 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 235 | 1 602 | 2 582 | 39 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 672 | 330 | 512 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 2 563 | 1 272 | 2 070 | 39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 335 | 432 | 241 | 248 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 335 | 432 | 241 | 248 | – | – |
| Varulager | 437 | 370 | 379 | 304 | – | – |
| Kundfordringar | 89 | 56 | 134 | 37 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 419 | 5 862 | 3 563 | 978 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 330 | 742 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 856 | 6 233 | 4 272 | 2 024 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 192 | 6 664 | 4 512 | 2 272 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 585 | 2 312 | 242 | 202 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 148 | 3 585 | 2 312 | 242 | – | – |
| Eget kapital | 4 248 | 3 685 | 2 412 | 342 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 950 | 864 | 526 | 758 | – | – |
| Skatteskulder | 401 | 679 | 434 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 944 | 2 955 | 2 100 | 1 930 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 192 | 6 664 | 4 512 | 2 272 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 11 | 11 | 11 | 10 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | 2 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,1 % | 55,3 % | 53,5 % | 15 % | – | – |
| Kassalikviditet | 218 % | 198 % | 185 % | 89 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,7 % | 10,6 % | 17,7 % | 13,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,5 % | 10,5 % | 17,7 % | 13,4 % | 16,5 % | 17,7 % |
| Omsättningstillväxt | 9,1 % | 3,9 % | 6,3 % | 29,5 % | 1,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 60,3 % | 34,5 % | 85,8 % | 11,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 507 tkr | 1 380 tkr | 1 329 tkr | 1 375 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 563 tkr | 1 272 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 500 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 82 tkr | 206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 563 tkr | 1 272 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 272 tkr | −2 070 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 272 tkr | 2 070 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 248 tkr | 3 685 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 563 tkr | 1 272 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 105 tkr | 113 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 45 tkr | 37 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 958 tkr | 5 656 tkr |
| Forslag disposition | 4 148 tkr | 3 585 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 148 tkr | 1 585 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 370 tkr | 148 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 231 tkr | 319 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 441 tkr | 441 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 210 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 269 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 88 tkr | 70 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 437 tkr | 370 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 794 tkr | 477 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 25 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 500 tkr | 4 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 500 tkr | 4 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 717 tkr | 729 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
The Flying Horse ABHuvudarbetsställe
Kungsbron 21, 111 22 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556785-7783
Registreringsdatum
10 juli 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.