The Frozen Bulldog AB
559295-7285Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
12 102 tkr
Resultat efter fin. poster
534 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
12
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valhallavägen 155, 115 31 Stockholm
Postadress
Valhallavägen 155, 115 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rörelse med tillverkning och försäljning av livsmedelsprodukter. Äga och förvalta fast och lös egendom, även som idka därmed förenlig verksamhet. Restaurangverksamhet med försäljning av mat och alkohol.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 238 tkr | 34 tkr | 49 tkr |
| 2022 | 7 615 tkr | 2 tkr | 46 tkr |
| 2023 | 9 894 tkr | 45 tkr | 47 tkr |
| 2024 | 12 102 tkr | 534 tkr | 66 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,3 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 4,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 22,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 102 | 9 894 | 7 615 | 4 238 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 78 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 102 | 9 972 | 7 615 | 4 238 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 447 | 3 885 | 2 932 | 1 602 |
| Handelsvaror | 0 | −49 | −153 | −85 |
| Övriga externa kostnader | 2 075 | 1 950 | 1 614 | 947 |
| Personalkostnader | 4 994 | 4 106 | 3 184 | 1 718 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 33 | 33 | 20 |
| Rörelsekostnader | 11 555 | 9 926 | 7 611 | 4 203 |
| Rörelseresultat | 547 | 46 | 4 | 35 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 1 | 2 | 2 |
| Finansiella poster | −13 | −1 | −2 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 534 | 45 | 2 | 34 |
| Bokslutsdispositioner | −500 | −40 | – | – |
| Resultat före skatt | 34 | 5 | 2 | 34 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 4 | 5 | 10 |
| Årets resultat | 19 | 1 | −2 | 24 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 319 | 246 | 118 | 151 |
| Anläggningstillgångar | 319 | 246 | 118 | 151 |
| Varulager | 390 | 390 | 238 | 85 |
| Kundfordringar | 100 | 133 | 111 | 67 |
| Kortfristiga fordringar | 596 | 413 | 479 | 255 |
| Kassa och bank | 223 | 290 | 309 | 128 |
| Omsättningstillgångar | 1 209 | 1 093 | 1 025 | 467 |
| Summa tillgångar | 1 527 | 1 338 | 1 144 | 619 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 22 | 21 | 24 | – |
| Fritt eget kapital | 41 | 22 | 21 | 24 |
| Eget kapital | 66 | 47 | 46 | 49 |
| Långfristiga skulder | 298 | 400 | 400 | 400 |
| Leverantörsskulder | 279 | 591 | 567 | 59 |
| Skatteskulder | 20 | 9 | 15 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 1 163 | 892 | 697 | 170 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 527 | 1 338 | 1 144 | 619 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 12 | 10 | 10 | 5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,3 % | 3,5 % | 4 % | 7,9 % |
| Kassalikviditet | 70 % | 79 % | 113 % | 225 % |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 0,5 % | 0,1 % | 0,8 % |
| Vinstmarginal | 4,4 % | 0,4 % | 0 % | 0,8 % |
| Omsättningstillväxt | 22,3 % | 29,9 % | 79,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 1,1 % | −5,2 % | 48,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 009 tkr | 989 tkr | 761 tkr | 848 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 19 tkr | 586 |
| Avkastning totalt kapital | 0,359 | – |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 tkr | 586 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −586 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 586 | −2 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 367 tkr | 265 tkr |
| Forslag disposition | 41 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 41 tkr | 22 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 58 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 254 tkr | 172 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 390 tkr | 390 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 500 tkr | 40 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 64 tkr | 73 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 95 tkr | 76 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 31 tkr | 21 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 72 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 273 tkr | 292 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 298 tkr | 400 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 500 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 91 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 11 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
The Frozen Bulldog ABHuvudarbetsställe
Valhallavägen 155, 115 31 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559295-7285
Registreringsdatum
11 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-11-03) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.