The Legendary Empire Holding AB
559296-3218Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
219 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flygplansgatan 1, 212 39 Malmö
Postadress
c/o Legendary Accounting, Flygplansgatan 1, 212 39 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller via dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper. Bolaget skall därjämte samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag och eller av andra företag vilka står i koncern- eller annan intressegemenskap med bolaget samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −9 tkr | 16 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −10 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 66 tkr | 205 tkr | 219 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 70 tkr | 249 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 219 tkr | 381 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 66 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 72 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 5 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 6 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 10 | 9 |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | 72 | −10 | −9 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 220 | 70 | 134 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 219 | 70 | 205 | −10 | −9 |
| Resultat före skatt | 219 | 70 | 205 | −10 | −9 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 219 | 70 | 194 | −10 | −9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 264 | 298 | 170 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 264 | 298 | 170 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 3 | 22 | 19 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 0 | 26 | 6 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 137 | 4 | 49 | 25 | 16 |
| Summa tillgångar | 2 401 | 302 | 219 | 25 | 16 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 137 | 155 | 0 | 10 | 0 |
| Fritt eget kapital | 356 | 224 | 194 | 0 | −9 |
| Eget kapital | 381 | 249 | 219 | 25 | 16 |
| Långfristiga skulder | 1 887 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 133 | 53 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 401 | 302 | 219 | 25 | 16 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 20 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,9 % | 82,5 % | 100 % | 100 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 103 % | 7 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 108,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 310,6 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,5 % | 27,9 % | 88,6 % | −41,7 % | −54,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | – | 298 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | – | 298 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | – | 128 tkr |
| Andelar koncernforetag | 2 264 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 264 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 2 259 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 219 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 219 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | −194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 87 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 381 tkr | 249 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 219 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 87 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 356 tkr | 224 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 356 tkr | 224 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 887 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 135 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 133 tkr | 53 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 70 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 220 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 887 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
The Legendary Empire Holding ABHuvudarbetsställe
Flygplansgatan 1, 212 39 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559296-3218
Registreringsdatum
13 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.